Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Георги Лозанов за извънредния брой на списание ЛиК

Георги Лозанов
Снимка: БГНЕС

След почти седемгодишно отсъствие на пазара се появи специално издание на легендарното списание ЛИК на Българската телеграфна агенция. Темата на броя е провокирана от пандемията, която преобърна напълно всекидневието на милиони хора и ги завъртя в ритъма на плашещ „бал с маски“, за който никой не знае кога ще свърши.

В седмиците на изолация БТА покани 61 фигури от различни сфери на българската култура да се включат в изпреварващо осмисляне на неизбежните промени в живота, предизвикани от коронавируса. Сред тях нямаше лекари, журналисти и политици, тъй като върху тези три професии падна основната тежест на борбата с COVID-19 и едва ли им беше до прогнози за бъдещето.

Публикуваните мнения в рубриката „Светът след коронавируса” в сайта на БТА разбираемо се радваха на засилен интерес – и когато се сближаваха, и когато се разминаваха, и преди всичко с изразената лична позиция. Те са и ценна за историята картина на състоянието на едно заплашено общество, нарисувана от някои от неговите най-авторитетни и най-обичани представители.

В името на културната памет на нацията БТА реши да направи следваща крачка и да събере текстовете от рубриката в специално издание на легендарното списание ЛИК.

Промененият до неузнаваемост свят от пролетта на 2020 се превърна и в тема на виртуална фотоизложба, която БТА организира с най-впечатляващите кадри на нейните фоторепортери и на колегите им от информационните агенции в различни точки на земното кълбо. „Не е сън“ е името на изложбата в сайта на БТА, фотоси от нея са включени в извънредното издание на ЛИК като естествена илюстрация на онова, през което преминаваме.

Първият брой на „ЛИК” е издаден на 8 януари 1965 като седмичен бюлетин на Българска телеграфна агенция за литература, изкуство и култура. През март 1992 г. списанието спира да излиза, възстановено е през май 1999 г. като месечно издание. От март до декември 2013 г. съществува в електронен вид.

Чуйте от звуковия файл. доц. Георги Лозанов за извънредния брой на списание ЛиК.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50