Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

136 години от Съединението на България

Снимка: БГНЕС

На 6 септември през 1885 г. в Пловдив след военен преврат се създава временно правителство, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Актът на Съединението получава дипломатическо и международно признание през 1886 г.

Честванията за историческото събитие започнаха още снощи в град Съединение с възстановка на събитията от преди 136 г.  Също вчера на тържествената заря проверка в Чирпан президентът Румен Радев призова жителите на града да пазят паметта на предшествениците и да я предават на поколенията.

Днес е празник и на град Камено, Чипровци и Чирпан.

Център на честванията е Пловдив. Тържествената заря проверка на пл. „Съединение“ започва в 20.30 часа. Слово ще произнесе президентът Радев. Церемонията ще бъде предавана пряко по Българското национално радио (БНР).


Всички гости и жители на Пловдив и днес могат да посетят една изложба в платната на пловдивския живописец – Ангел Герджиков в галерия “Възраждане“. Какво ни казва чрез тези картини Пловдив именно днес?

Темата коментира в “Нашият ден“ Краси Алексиева, изкуствовед и галерист.

“Чрез тези картини се проповядва красотата. После идва един момент на човешкото вдъхновение в персонажите на Ангел Герджиков.

Публиката масово забелязва, че лицата на тези персонажи са обърнати нагоре към висините.

Има един общ стремеж, както на личността, така и на колектива да гледа нагоре. В картините му политане, излитане и възкачване.

Чуйте Краси Алексиева в звуковия файл.


От град Съединение вече тръгна традиционният маратон до центъра на Пловдив. По традиция празникът започна в катедралния храм „Света Богородица“, където митрополит Николай отслужи молебен.

Паметник на Гаврил Кръстевич ще бъде тържествено открит в двора на катедралния храм „Св. Богородица“ в Пловдив навръх празника на Съединението - 6 септември.

По-късно в двора на църквата ще бъде открит паметник на възрожденеца Гаврил Кръстевич, радетел за културното обособяване на българите в Османската империя.

Официални лица и граждани след това ще положат венци и цветя пред паметника на Захари Стоянов в Дондуковата градина и пред паметната плоча на майор Райчо Николов до Римския стадион.

Привечер пред военния клуб ще има възстановка на събитията от 6 септември 1885 г. от членове на комитет „Родолюбие“, а в историческия музей официално ще бъде открита най-новата му постоянна експозиция „Пловдив по пътя на модерния свят“.

Въпреки че ще е на открито, от община Пловдив призовават гражданите , които ще присъстват да носят маски и да спазват дистанция.

В София денят на Съединението ще бъде отбелязан с тържествена церемония пред мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг. В 12.00 часа пред сградата на президентството ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул.

Във Враца за пета поредна година празникът на Съединението ще се бъде отбелязан пред паметника на загиналите във войните за национално обединение. Военният монумент, познат като “Лъвчето“, е изграден с дарения в знак на признателност преди близо век.

Във Велико Търново Съединението за първи път е признато като политически акт от княз Александър първи. Честванията днес ще бъдат ознаменувани с камбанен звън от всички църкви в града. С военен ритуал пред Общината ще бъде издигнат националният флаг, а пред паметника Майка България ще бъдат поднесени цветя на признателност, свещеници ще отслужат празничен богослов.

В Ямбол отбелязването на Съединението ще започне с изпълнение на патриотични и възрожденски песни на площада пред Общината.


Военният историк Георги Марин, полковник от запаса, предава разказа на дядо си за началото на Съединението в Голямо Конаре. Записът е от 1 септември 1995 г. и се съхранява в Златния фонд на БНР.

Инж. Райчо Стоичков, потомък на капитан Райчо Николов също разказва как пра-пра дядо му станал единствената жертва на Съединението. Кап. Райчо трябвало да завземе пощата в Пловдив, но още при отварянето на вратата началникът й  го застрелял веднага, след което тълпата разкъсала началника на пощата.

Чуйте спомените на Райчо Стоичков и Георги Марин в звуковия файл.


Чуйте записите от репортажите в звуковите файлове.

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54