Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скулпторът Андрей Врабчев провокира с последната си инсталация

Главата на Бойко Борисов сменя тази на Путин и Мей в изложба в Габрово

На 10 септември в Габрово в Дома на хумора и сатирата скулпторът Андрей Врабчев ще провокира публиката със своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта.

В града на смеха ще сменят главите на съвременни политици върху една безглава фигура в римска тога. Вернисажът е предвиден за 18.30 часа, а инсталацията ще остане в Зала 6 на Музея до края на годината.

На статуята на владетеля може да седи главата на Тереза Мей, Владимир Путин, Тръмп, Макрон и други.

Единственият български политик, на който скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов.

Скулптурната инсталация е вдъхновена от практиката в древен Рим да се поставят безглави статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора при неговата смяна. По това време статуите са били използвани не само за възхвала, но и за информиране на поданиците за това, кой е на власт, коeто често траелo кратко.

За изложбата разказва Андрей Врабчев в “Нашият ден“

“Поставяйки цялата изложба да звучи музейно и по-скоро археологически, се опитвам да направя една препратка за това как след 100, след 200 г. фигурата на властта, императорът, отново ще е разпознаваем. Но хората, които в момента са толкова важни и силни ще изчезнат и ще бъдат забравени.

Това, че включвам Бойко Борисов е по-скоро жест към публиката в България, отколкото знак, че той ми е бил интересен. Каквото имах към него го изчерпах с говорещия паметник, който направих. Използвах готовата глава от предишната негова скулптора. Реших, че нямам нито желание, нито интерес да правя втори път мащабна глава.

Ако трябва да бъда честен в България има твърде много глави, които бих могъл да направя за тази изложба, но се опитвам да се обърна към много по-широка група хора.

Ако трябва да сме честни нито Бойко Борисов, нито Слави Трифонов никой от тях не е разпознаваем, нито ще бъде интересен.

Паметник на премиера Бойко Борисов на столичният площад

За да представиш универсална идея, трябва да използваш универсални знаци. Нашите политици не са универсални знаци за политическо лидерство.

Много често проблемът е, че една личност, влизайки в тази роля счита, че е вечна. Нито мисли за бъдещето достатъчно отговорно, нито поема отговорностите на тези, които са били преди. Този сблъсък на човешкото, личното с властта като някаква абстракция съм показал по един смешен начин.

Чуйте в звуковия файл.


Снимки: БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40