Децата, които стават жертва на тормоз в училище. Какви са причините за агресията, която понякога се пренася и в онлайн пространството? Как се отрази пандемията върху насилите в училище?
Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Иванов, главен експерт в Държавната агенция за закрила на детето.
“Кибертормозът се отключи от пандемията, затова ние от Държавната агенция Закрила на детето създадохме помагало за безопасност в мрежата, което е разпространено сред всички училища в страната и може да се изтегли от сайта на Агенцията.
Ако трябва да бъда откровен, децата пострадаха доста заради коронавируса. Тийнеджърите например трябваше да променят начина си на живот за една вечер – без училище, без тренировки, без приятелства. Всичко изведнъж замря.
Това стана причина да започнат да прекарват повече време с телефоните и компютрите. Данните на националната телефонна линия, която е към Държавната агенция за закрила на детето – 116, 111 показва, че в периода на пандемията децата търсят възможност да общуват повече през социалните мрежи.
Поводите за кибернасилие
Това се случва най-често в тийнеджърска възраст. Обикновено при нежния пол. За разлика от момчетата, които използват физическо насилие, при момичета се наблюдава кибернасилие или отхвърляне от група, както и създаване на фалшиви профили.
Давам пример – деца, които се връщат от чужбина в малък град и изглеждат доста по-добре, като облекло и маниери от другите, се превръщат в обект на насилие, защото са различни.
Сигналите за тормоз от страна на децата
През 2020 г. са постъпили 817 сигнала за насилие над дете на Националната телефонна линия. От началото на годината до днешна дата обажданията за насилие са 577, което показва, че има леко повишаване на сигналите.
Най-често се съобщава, че насилието се извършва в семейството от родителите. Много често родителите, които съобщават за насилие над детето са в родителски конфликт.
В периода на пандемията на линията са постъпили приблизително 77 400 обаждания. Проведени са 26 231 консултации за оказана психологическа помощ.
Най-често сигналите се подават от деца, които съобщават за насилие срещу други деца. След това се обаждат родители и учители.
Прави добро впечатление, че се обаждат граждани, за да съобщят за просяци, или да съобщят, че от съседния апартамент се чуват викове на дете.
Чуйте Георги Иванов в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg