Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кибертормозът сред подсрастващите се увеличава вследствие на пандемията

Снимка: Ани Петрова

Децата, които стават жертва на тормоз в училище. Какви са причините за агресията, която понякога се пренася и в онлайн пространството? Как се отрази пандемията върху насилите в училище?

Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Иванов, главен експерт в Държавната агенция за закрила на детето.

“Кибертормозът се отключи от пандемията, затова ние от Държавната агенция Закрила на детето създадохме помагало за безопасност в мрежата, което е разпространено сред всички училища в страната и може да се изтегли от сайта на Агенцията.

Ако трябва да бъда откровен, децата пострадаха доста заради коронавируса. Тийнеджърите например трябваше да променят начина си на живот за една вечер – без училище, без тренировки, без приятелства. Всичко изведнъж замря.

Това стана причина да започнат да прекарват повече време с телефоните и компютрите. Данните на националната телефонна линия, която е към Държавната агенция за закрила на детето – 116, 111 показва, че в периода на пандемията децата търсят възможност да общуват повече през социалните мрежи.

Поводите за кибернасилие

Това се случва най-често в тийнеджърска възраст. Обикновено при нежния пол. За разлика от момчетата, които използват физическо насилие, при момичета се наблюдава кибернасилие или отхвърляне от група, както и създаване на фалшиви профили.

Давам пример – деца, които се връщат от чужбина в малък град и изглеждат доста по-добре, като облекло и маниери от другите, се превръщат в обект на насилие, защото са различни.



Сигналите за тормоз от страна на децата

През 2020 г. са постъпили 817 сигнала за насилие над дете на Националната телефонна линия. От началото на годината до днешна дата обажданията за насилие са 577, което показва, че има леко повишаване на сигналите.

Най-често се съобщава, че насилието се извършва в семейството от родителите. Много често родителите, които съобщават за насилие над детето са в родителски конфликт.

В периода на пандемията на линията са постъпили приблизително 77 400 обаждания. Проведени са 26 231 консултации за оказана психологическа помощ.

Най-често сигналите се подават от деца, които съобщават за насилие срещу други деца. След това се обаждат родители и учители.

Прави добро впечатление, че се обаждат граждани, за да съобщят за просяци, или да съобщят, че от съседния апартамент се чуват викове на дете.

Чуйте Георги Иванов в звуковия файл.



Снимки: БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03