Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият учебник по Гражданско образование за 12-и клас - с какво е по-различен

Възможно ли е учебникът да бъде като приказка, а учебната година като песен в приказката?

Темата коментира Венелин Стойчев, политолог и социолог, автор на учебниците по „Гражданско образование“ за зрелостниците.

“Със сигурност има още много какво да се направи за психичното здраве на учениците по време на пандемия. Не бих тръгнал от обгрижването, защото в контекста и на учебника, който ние създадохме по Гражданско образование е много важно още от малки не толкова да приучаваме децата и учениците да бъдат обгрижвани от някой друг, а по-скоро да ги овластяваме, да им позволяваме сами да взимат решения.

Много лесно като общество прехвърлихме вината върху децата и учениците, затова, че разнасят коронавируса. Отново виждаме рефлекса на избягването на носенето на отговорност.

Гражданско образование

В учебника по Гражданско образование, който направихме за 12-и клас, се опитваме да обърнем гледната точка и подхода и да покажем, че учениците биха могли да носят отговорност, когато им създадем подходящи условия, подходяща среда.

Доколкото знам това е първият учебник, при който се обърнахме към учениците още в самото начало.

Учебникът създава вселена в центъра, на която са учениците. Не предмета, не учителите, не институциите, не държавата, властта и т.н.

Когато учебникът беше готов, направихме обиколка из страната, за да разиграем тези уроци и проиграем казусите със самите ученици. Имаше двойна изненада – първият път те се учудиха, че някой се е сетил да ги пита какво мислят. А после казаха – “това, което ние мислим, го има и в учебника“.

От утре учебникът заживява собствен живот в класните стаи.

Чуйте Венелин Стойчев в звуковия файл.

Снимка: Булвест
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16