Възможно ли е учебникът да бъде като приказка, а учебната година като песен в приказката?
Темата коментира Венелин Стойчев, политолог и социолог, автор на учебниците по „Гражданско образование“ за зрелостниците.
“Със сигурност има още много какво да се направи за психичното здраве на учениците по време на пандемия. Не бих тръгнал от обгрижването, защото в контекста и на учебника, който ние създадохме по Гражданско образование е много важно още от малки не толкова да приучаваме децата и учениците да бъдат обгрижвани от някой друг, а по-скоро да ги овластяваме, да им позволяваме сами да взимат решения.
Много лесно като общество прехвърлихме вината върху децата и учениците, затова, че разнасят коронавируса. Отново виждаме рефлекса на избягването на носенето на отговорност.
Гражданско образование
В учебника по Гражданско образование, който направихме за 12-и клас, се опитваме да обърнем гледната точка и подхода и да покажем, че учениците биха могли да носят отговорност, когато им създадем подходящи условия, подходяща среда.
Доколкото знам това е първият учебник, при който се обърнахме към учениците още в самото начало.
Учебникът създава вселена в центъра, на която са учениците. Не предмета, не учителите, не институциите, не държавата, властта и т.н.
Когато учебникът беше готов, направихме обиколка из страната, за да разиграем тези уроци и проиграем казусите със самите ученици. Имаше двойна изненада – първият път те се учудиха, че някой се е сетил да ги пита какво мислят. А после казаха – “това, което ние мислим, го има и в учебника“.
От утре учебникът заживява собствен живот в класните стаи.
Чуйте Венелин Стойчев в звуковия файл.
Младежки банди, улични хулигани, локали – няма значение как ще наречем тези млади хора, по-важното е, че у нас почти всеки знае подобна история, ставал е свидетел, а понякога е бил и жертва на насилие. Защо няма работещ механизъм, за да бъде предотвратено това насилие, особено след като нападателите в повечето случаи са познати? Кое държи младежите..
В ефира на предаването "Време за наука", д-р Лидия Витанова – инженер и ръководител на проект в Института "Големи данни в полза на интелигентно общество" (GATE) – разказа за създаването и значението на първия транспортен атлас на София . Този новаторски проект хвърля светлина върху реалното състояние на автомобилния трафик в столицата, анализирайки..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..
За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..
За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg