Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалният живот на моноспектакъла „Мъжка задушница“

Снимка: ДТ „Сава Огнянов“ - Русе

Създаден във време на пандемия, моноспектакълът „Мъжка задушница“ постави началото на фестивалния си живот. След като беше представен на Лятната сцена в Созопол пред публиката на 37-ите Празници на изкуствата „Аполония“, спектакълът поема към Пловдив, София и Враца.

Режисьор на „Мъжка задушница“ е Емил Бонев, а в главната роля е актьорът Николай Урумов. Постановката пресъздава живота на българския революционер и общественик от края на XIX век поп Минчо Кънчев Стоянов. Тя се базира на книгата му „Видрица“, чийто ръкопис се пази в Народната библиотека.

В книгата поп Кънчев разказва за живота си, за революционните комитети, за делото и идеите на Левски, от които е силно запален, за Старозагорското въстание, за заточението си в Диарбекир, за идеалите си и първите години на свободна България. Тя съхранява житието, родовата хроника, мемоарите, пътеписите, записките и кореспонденцията му. Емил Бонев отсява 47 страници, от общо 2200, които превръща в „Мъжка задушница“.

„Да влезеш в кожата на поп Минчо Кънчев, на един такъв чудак, на един своеобразен наш, български барон Мюнхаузен, никак не е лесно, защото всичко описано от него е неговото житие и битие. Всичко това е преживяно, изживяно. Няма нито един литературен похват на някаква художествена измислица. Това са биографични, конкретни хора, срещи, имена, дати, действия, случки, личности. Това ти трябва да го понесеш на гърба си като видрица – една торба, в която има всичко“, сподели в „Арефир“ Николай Урумов.

В моноспектакъла актьорът пресъздава 16 образа, като най-силен остава този на поп Минчо Кънчев. За да узрее за него, Урумов има нужда от 10-годишна подготовка. В крайна сметка той представя превратностите на личната съдба на героя и събитията, на които става свидетел, с присъщото за поп Кънчев чувство за хумор.

Краят на „Мъжка задушница“ е начало за всеки, който гледа моноспектакъла. Именно там въпросът „Докога????“ отеква в зрителя, дълго след като завесите бъдат спуснати.

Постановката е на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Сценографията и костюмите в нея са дело на Виолета Радкова. Музиката на живо е в изпълнение на Светла Петкова.

Николай Урумов ще влезе в образа на поп Минчо Кънчев на:

• 18 септември в Пловдив на „Сцена на кръстопът“;

• 29 септември в парка на Военна академия в рамките на фестивала „София моно“;

• 3 октомври на Фестивала на малките театрални форми във Враца.

Повече за „Мъжка задушница“ Николай Урумов разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40