Имунитет и имунопрофилактика при децата в контекста на ваксините срещу Covid-19.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Валери Велев, той завършва медицинския университет в София и през 2003 г. започва работа като асистент в Катедрата по Биология на МУ-София. По-късно се мести в детската клиника на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести “Проф. Киров“ в столицата.
“Безспорно данните изобщо за разрешените в ЕС ваксини срещу коронавирус са, че те създават сигурен имунитет. До момента данните са, че той продължава минимум една година.
В имунната система на децата и то при по-големите, защото ваксините и по-специално тази на Пфайзер е разрешена за използване при деца над 12 години. В имунната система на тези сравнително големи деца няма сериозни физиологични различия от тази на възрастните хора.
Имунната система при по-младите хора е доста по-реактивна от тази на възрастните, но това означава, че в случая ваксината може да предизвика по-бърз имунен отговор. До момента тези ваксини предлагат един много добър протективен имунитет при децата.
Ваксината все е в етап на изследване
Абсолютно всеки препарат или медикамент, който е на пазара, е в етап на събиране на данни за странични реакции, независимо преди колко време е изобретен.
Към агенциите по лекарствата се подават данни за такива странични реакции или от лекарите, които са ги засекли, или от пациентите, които са информирали своите лекари. Има и канали, по които можем директно да се обърнем към дирекциите.
Ваксините за Covid-19 са в етап на събиране на данни за потенциални странични ефекти.
Пълноценно ли се събира информация в България
Това зависи от институциите, които трябва да събират тези данни и от клиничните звена, които трябва да ги изпращат.
Това в нашата страна никога не е било кой знае колко пълноценно, защото по-маловажните реакции – зачервяване, висока температура са реакции, които рядко се съобщават. Само сериозни странични реакции се съобщават.
Делта вариантът
Не наблюдаваме някакъв сериозен бум на заболели деца в сравнение с предходните вълни. Може да се каже, че има повече млади хора, но това се дължи на факта, че те не са ваксинирани.
Децата продължават да са този контингент, който прекарва инфекцията възможно най-леко.
Важно е да се знае, че при Делта вариантът при децата преобладава симптоматиката от стомашно-чревния тракт – температура, диария и повръщане.
Към родителите
Когато говорим за здрави деца, а не с някакви наследствени или други обременявания, касаещи имунитета, понятия като подобряване на имунитет са неприложими. Не е необходимо да се стимулира с медикаменти или витамини. Разнообразното хранене е достатъчно и играта.
Чуйте доц. д-р Валерий Велев в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg