Новият сезон на „Заедно след полунощ“ започва с разказ за хубавото начало, което предопределя пътя напред. Някои го наричат късмет, други са сигурни, че зад него стои талант. Героите в това издание на „Свободни съчинения“ по всяка вероятност притежават и двете.
Това са актрисата и режисьор Ева Данаилова, поетесата Теа Монева, директно от Мюнхен, и графити артистът Ганчо Ганчев, който избира да твори във Велико Търново. С тях търсим присъствието на вярата, надеждата и любовта и причините да скачаш в дълбокото, за да постигнеш високите си цели.
Ева Данаилова завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ при проф. Ивайло Христов, а по- късно специализира Режисура при проф. Пламен Марков. Следват ролите и в Народен театър „Иван Вазов“: „Херкулес и Авгиевите обори“ от Фридрих Дюренмат, Тя 2 в „Любов“ от Елин Рахнев, персонажи в спектакъла на Александър Морфов „На ръба“, Беси в „Спускане от връх Морган“ от Артър Милър, Барбара в „Среща в Санлис“ от Жан Ануи, Мария във „Виновният“ от Димитър Димов.
Ганчо Ганчев-Гана е художник, графити артист и един от организаторите на „VT Graff Fest“ в старата столица. Намира вдъхновение в прекъснатата връзка между човека и природата и съчетава техники от живописта в стенописите си и обратното.
Дебютната стихосбирка на Теа Монева носи заглавието „Преводачът на света“. За нея поетът Марин Бодаков казва:
„В „Преводачът на света“ приижда нежното ехо на детството. Съвременният свят си остава сложен, но когато теглиш чертата, той е и чист и красив. И лирическият аз на Теа Монева излъчва независимост, крехкост, умна свобода. Съзерцание и на голямото, и на малкото.
Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg