Новият сезон на „Заедно след полунощ“ започва с разказ за хубавото начало, което предопределя пътя напред. Някои го наричат късмет, други са сигурни, че зад него стои талант. Героите в това издание на „Свободни съчинения“ по всяка вероятност притежават и двете.
Това са актрисата и режисьор Ева Данаилова, поетесата Теа Монева, директно от Мюнхен, и графити артистът Ганчо Ганчев, който избира да твори във Велико Търново. С тях търсим присъствието на вярата, надеждата и любовта и причините да скачаш в дълбокото, за да постигнеш високите си цели.
Ева Данаилова завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ при проф. Ивайло Христов, а по- късно специализира Режисура при проф. Пламен Марков. Следват ролите и в Народен театър „Иван Вазов“: „Херкулес и Авгиевите обори“ от Фридрих Дюренмат, Тя 2 в „Любов“ от Елин Рахнев, персонажи в спектакъла на Александър Морфов „На ръба“, Беси в „Спускане от връх Морган“ от Артър Милър, Барбара в „Среща в Санлис“ от Жан Ануи, Мария във „Виновният“ от Димитър Димов.
Ганчо Ганчев-Гана е художник, графити артист и един от организаторите на „VT Graff Fest“ в старата столица. Намира вдъхновение в прекъснатата връзка между човека и природата и съчетава техники от живописта в стенописите си и обратното.
Дебютната стихосбирка на Теа Монева носи заглавието „Преводачът на света“. За нея поетът Марин Бодаков казва:
„В „Преводачът на света“ приижда нежното ехо на детството. Съвременният свят си остава сложен, но когато теглиш чертата, той е и чист и красив. И лирическият аз на Теа Монева излъчва независимост, крехкост, умна свобода. Съзерцание и на голямото, и на малкото.
На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..
В "Нашият ден" гостуват режисьорът Жан-Рене Дюшеман и журналистът Николай Томов, за да представят документалния филм "По следите на българите американци преди и сега" , създаден по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на МОН, която превърна стотици български ученици в изследователи на българските следи по света. Ана..
Приспособяването към заобикалящата среда е най-естественият ход на човешкия организъм. Да се пригодиш, натъкмиш, е инстинкт за оцеляване. Това е начин да продължиш съществуването си във всяка възможна ситуация. Тялото търси начин да му бъде удобно в нови условия, да му е комфортно, отново познато и сигурно. Винаги ли обаче промяната означава..
Двадесет и седмото издание на Националния фестивал на детската книга – Сливен 2025, организиран от Регионална библиотека "Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община Сливен, Областната администрация, ДАБЧ, най-големите детски издателства и много приятели и спомоществователи, се открива днес и ще продължи до 14 май...
Бургас отново ще бъде домакин на едно от най-значимите младежки музикални събития в страната – второто издание на фестивала "Солисими". Форумът събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, за да предложи на публиката нов, вдъхновяващ поглед към класическата музика. Фестивалната програма започва днес, в залата на "Дома на Нефтохимика" с..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg