Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Нушева:

Не видяхме съдържателно визиите за реформа в изтеклите предизборни кампании

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

46-ият парламент приключи работата си. Второто служебно правителство до голяма степен повтори кадровия състав на старото.

За първи път българите ще гласуват и за президент и вицепрезидент, и на парламентарни избори. Много наблюдатели прогнозират, че ситуацията в парламента ще бъде подобна и след третия вот.

Какво не направиха политическите партии и коалиции?

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Ваня Нушева, която счита, че липсва цялостна визия за реформа в отделните ресори.

“По какъв начин всяка една от политическите сили дефинира детайлите при изпълнението на приоритетите. Това обстоятелство не успяхме да видим в процеса на обсъждането на евентуално взаимодействие между политическите партии.

И в процеса на обсъждане на това кои лица персонално биха могли да реализират тези приоритети.

Когато говорим за определена реформа, тя трябва да има съответните параметри, детайли, които да представят съдържанието на тази реформа.

Тук опираме до ключовия въпрос – дали политическите партии през последните няколко изборни кампании, които провеждат, разработват свои детайлни съдържателни програми по отношение на тяхната визия за управлението на страната. Съществен дефицит и по време на предизборната кампания във връзка с изборите през април, и по време на тази през юли.


Когато имаме едни пределно общо дефинирани послания, без да се навлиза в същината на проблемите, партиите се оказаха в ситуация, в която преговарят, но отново се плъзгат по повърхността на проблемите, без да навлизат в детайлите.

Какво означава съдържанието на думите “съдебна реформа“?! Кои да са приоритетите в нея, как да бъдат извършени?

Какво означава “реформа в системата на здравеопазването“?! Дали тя се отнася до начина на финансиране, дали до промяна в начина на функциониране на Здравната каса или на здравно-осигурителния модел.

Дали различните политически партии имат една и съща визия за това дали да имаме една здравно-осигурителна каса или демонополизация.

По какъв начин ще се финансират отделните аспекти на системата на здравеопазването? Виждате колко много детайли възникват, когато говорим за общото понятие “реформа“.

Чуйте Ваня Нушева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20