Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минало и бъдеще се срещат в изложбата „Род“

3
Снимка: Ангелина Грозева

Потомка на Бенковски среща природните забележителности и традиционната българска шевица на своите платна  в изложбата „Род“. Художничката Радина Росенова представя  28 картини, в които интерпретира 28- те региона на България в експозицията, която гостува на къщата на „Верен Стамболян” в Пловдив в рамките на „Празници на Стария град“. Радина представлява България на Световното изложение на изкуствата в Дубай и нейната творба с български мотиви – диптих „Българска магия“ е избрана в Топ 10 най-добри произведения на изложението от 1500 творби и художници от над 40 държави.

Радина Росенова (вляво) и  Ангелина Грозева

„Кръвта е кръв, както се казва, вярвам, че нося тази сила и енергия от Бенковски, на която съм потомка. Кодът за мен е нашата българска шевица, затова искам да я предавам на следващите поколения, ние сме тези, които трябва да я опазим. След дългия период, в който живях извън родината идеята за подобен проект си узряваше в мен. Имам амбицията изложбата да продължи своя път извън България, да са познае българските общности в чужбина с традицията и българското, да се гордеят, че са българи. Имам проект за пресъздаване и изобразяване на българската шевица на различни места в България. Вече имам няколко изрисувани стени в различни райони и ще продължа с тази дейност.“

Експозицията „Род“ на художничката – Радина Росенова може да бъде видяна до 30-ти септември в къщата на Верен Стамболян в Пловдив. На 26 септември от 18 часа в село Црънча, можете да се включите в творческа вечер с художничката Радина Росенова. Повече за експозицията, която среща миналото и бъдещото, като преплита традицията с новаторския поглед към изкуството, чуйте в звуковия файл от разговора с художничката Радина Росенова, от Националния етнографски музей, където  изложбата беше гост.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45