Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разкази за добротата

„Сан сан, Япония“ – трета книга на Юлияна Антонова-Мурата

Снимка: @knigomania.bg

Юлияна Антонова-Мурата е пълномощен министър и дипломат от кариерата с три мандата в Токио. Казва за себе си, че е българка по родолюбие, космополит по възпитание и японка по духТалантът ѝ да открива вдъхновяваща история в дребната наглед случка, умението ѝ да говори пред хората, така че да разкрият дълбините на сърцата си и да го опише изящно, превръща книгите ѝ в бестселъри.

„Сан сан, Япония“ е третата книга на Мурата. Тя е сборник с разкази, които са естествено продължение на стремежа ѝ да раздипля пред читателя пласт по пласт многоликата душа на японската култура.

“Истории за малкото голямо обичане“ – така Ирина Пенчева определя текстовете в сборника в предговора на книгата.

За новата си книга говори в “Нашият ден“ Юлияна Антонова-Мурата:

“Настъпи най-красивият сезон, японците го определят като “есента – сезонът за четене на книги“. Няма нищо по-хубаво от това един автор да представи книгата си в първия ден от есента.

Пожелавам на всички сънародници този хубав, топъл есенен лъч, който като отпечатък да остави много любов в сърцата на всички ни."

Историите в книгата

"Всичките 57 истории са без изключение истории, които съм видяла с очите си, чула съм или съм усетила със сърцето си. До една са реални.

Простички истории, в тях няма някакъв философски замисъл или религиозен мотив. Те докосват сърцето, защото са съвсем естествени и непринудени, такива, каквито са и самите японци.

Аз съм българка, нося родината в сърцето си, но обичам да живея в Япония. Нямаше как да не пресъздам в кратки истории онова, което съм срещала в ежедневието си."

Начална точка

"Това е желанието на моя съпруг, когато споделям с него някакви истории, той казва – “Защо не я напишеш“. На неговия 60-годишен юбилей взех решение да опиша в книга отделните истории, които съм разказвала.

Силно вярвам в добротата и тези историите са разкази за добротата, за онова, което всеки един от нас, независимо в коя част на света се намира, носи в сърцето си.

Интересът ми е насочен към обикновения човек.

Благодаря на всичките ви колеги от Радиото, което слушам от дете, и на сънародниците ми."

Повече за отношението на японците към българите можете да чуете от Юлияна Антонова-Мурата в звуковия файл.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28