Проф. Нели Косева е главен научен секретар на БАН, доктор по химия със специалност полимери и полимерни материали. Съвсем доскоро тя беше служебен зам.-министър на образованието и науката. Била е научен секретар, а впоследствие и директор на Института по полимери на БАН.
Съавтор е на 78 научни труда, от които 56 в реферирани и индексирани издания, също така на две авторски свидетелства, един патент и две патентни заявки. Има над 50 участия в научни форуми.
Проф. Косева е била национален представител на България в подкомитет ”Европейски изследователски съвет, дейности по програмата „Мария Склодовска-Кюри”, бъдещи и навлизащи технологии” на програмата за научни изследвания и иновации на ЕС „Хоризонт 2020”. Ръководила е и е участвала в множество научноизследователски и инфраструктурни проекти, част от които финансирани с европейски средства. Носител е на наградата „Питагор“ на МОН като успешен ръководител на международни проекти.
Проф. Косева е завършила СУ “Св. Климент Охридски” като магистър по органична и аналитична химия. Специализирала е във Великобритания, Япония и Полша.
Проф. Нели Косева е главен герой в “Нашият ден“
“За мен работата е работа, независимо дали е в Министерството, или в Академията. Задачите си вървят една след друга.
Човек, който се е посветил на науката, независимо къде се намира това е в сърцето му и част от ежедневието му.
Науката от страна на управлението ѝ
Това, за което се убедих, че трябва да продължава да е така, по времето, в което бях зам.-министър, е връзката между науката и образованието. Връзката между учените и преподавателите.
Работата ми в Академията също е част от процеса на управление на науката. Работата ми в Министерството не се различаваше чак толкова много.
Там работих с един страхотен екип. Имахме много добри взаимоотношения. С безкрайно удовлетворение мога да кажа, че съм си изпълнявала задълженията като зам.-министър.
Защо не продължава и със следващия служебен кабинет
Аз съм главен научен секретар и според член 26 от Устава на Академията не мога да отсъствам повече от четири месеца. Завърнах се на позицията, която съм поела като отговорност за един 4-годишен мандат.
Работата в Министерството
В самото начало на служебното правителство бяха поставени няколко приоритета от служебния министър проф. Николай Денков. Аз работих в сектора на науката.
Продължихме работата по националните научни програми. Разработиха се нови национални научни програми, които ще стартират. Това е един огромен ресурс, който подпомага научната общност, и задава приоритети на изследователите, работещи както в Академията, така и във висшите учебни заведения.
Чуйте проф. Нели Косева в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg