Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на сърцето

Д-р София Евстатиева: Използвайте всяка минута за движение

Снимка: Pixabay

Промяната в начина на живот ли е ключът към здраво сърце? Срещат ли се у нас практики за превенция на сърдечно-съдовите заболявания на работното място?

Силна гръдна болка, задух и изпотяване – търсете спешно кардиолог 

Проф. Асен Гудев: Осем от десет инфаркта могат да бъдат предотвратени

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р София Евстатиева, дм от Otgovori.info. Тя е специалист по трудова медицина.

Д-р София Евстатиева

В България съм виждала трудови практики за здравословен живот на работно място, но те не са постоянни. Обикновено се правят във връзка с някакво събитие, като днешното – Световен ден на сърцето.

Виждала съм и много информационни материали, като “използвайте стълбите“, но, когато се виждат твърде често, спират да се забелязват.

Ключът

Първото е да го поискаш. После – да не се предаваш, а да използваш всяка една минута за движение. Винаги когато видя ескалатор или асансьор, предпочитам стълбите. При всяка възможност съм сред природата.

Инициативи на работното място

Обикновено се опитваме да апелираме към ръководните кадри, за да дадат добър пример, пък и не само. Те могат да предприемат различни инициативи особено в трудови дейности с продължителна седяща или правостояща поза. Ефектът върху здравето почти винаги е един и същ, защото липсва движение.

В нашата страна малко фирми прибягват до такива инициативи, затова обръщаме повече поглед към добрите практики в световен мащаб.

Те винаги са свързани с това – от една страна, да има мотивация към работещите, конкуренция и естествено награда. Срещала съм различни практики – изминаване на километри пеша, каране на велосипед и др.


Мотивация

Методите, които използвам, най-често в обучение или когато подготвям различни материали, е да се опитам да уплаша хората. Какво може да се случи, ако не правим това и това.

Заплахата трябва да бъде много драматична и онагледена, за да бъдеш готов да направиш промяната лично.

Тук огромна роля имат специалистите по човешки ресурси, трябва да работим заедно с тях и със специалистите по здраве и безопасност.

Нормативната уредба

Много зависи как ще бъдат формулирани като продължителност програмите. Може да са програми, в които е включена едновременно и физическа активност, и начин на хранене. Храненето трябва да съответства на движението. Ако няма движение, трябва да се сещаме докъде трябва да бъде спаднало храненето.

Обръщаме повече внимание към IT фирмите, защото там информираността трябва да бъде на ниво.

Чуйте д-р София Евстатиева в звуковия файл

Снимки: otgovori.info, Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47