Символична дата са избрали за начало на новия си творчески сезон музикантите от Симфоничния оркестър на БНР и техният главен диригент Марк Кадин. Тази година той стартира на 1 октомври – ден, изпълнен с празници, сред които естествено, се откроява Световният ден на музиката. Но програмата, която радиосимфониците ще предложат на своите почитатели, има още един източник на вдъхновение: на 1 октомври отбелязваме и празника Покров Богородичен. Това предопределя и избора на творбите в първия за сезона концерт: „Аве Мария“ от Франц Шуберт, „Майко Божия, пред теб стоя“ – премиерно за България изпълнение на творбата на британския композитор Джон Тавенър, „Валхерна. Покров Богородичен“ на Георги Арнаудов и емблематичният Трети клавирен концерт на Сергей Рахманинов, в който слушателите ще могат да чуят отново блестящия руски пианист Константин Емелянов, когото вече познават и обичат от първото му гостуване у нас през 2019-а година като солист на радиооркестъра.
„Влахерна. Покров Богородичен“ на Георги Арнаудов е написана след едно посещение на автора в Истанбул в края на 2011 година, като рефлексия и отглас от досега му с иконата на Влахернската Света Богородица. Приемана за първата Одигитрия, според някои тази икона е зографисана от ръката на самия евангелист Лука. Според други традиции се приема, че тя е изработена през VII век. Божията майка е изобразена чрез рядък вид живописна техника – енкаустика. Според светите традиции, пигментите и восъкът в тази икона са размесени с праха на загинали християнски мъченици. Творбата е изпълнена за първи път на 12 януари 2012 от Софийската филхармония под диригентството на Мартин Пантелеев, а през 2019-а Симфоничният оркестър на БНР под диригентството на Марк Кадин осъществи и нейния студиен запис.
Третият концерт за пиано на Сергей Рахманинов, ре минор, опус 30 и до днес се смята за един от най-трудните в жанра образци от клавирния репертоар. Той винаги е извиквал респект, даже страх у мнозина пианисти. Йозеф Хофман, на когото е бил посветен, никога не го е изпълнявал публично, казвайки, че тази творба „не е за него“. Гари Графман се оплаква, че не е успял да научи концерта дори като студент, когато е бил „все още твърде млад, за да познава страха“. Самият Рахманинов е писал творбата си по време на своето пътуване към Съединените щати, когато вместо с пиано, на което да просвирва написаното, е разполагал само с беззвучна клавиатура. Едва ли обаче това е причината за изключителната техническа трудност на произведението. По-скоро истинският „виновник“ е неговият автор, който е бил забележителен пианист. И до днес интегралите с клавирни записи на Рахманинов будят възхищение и преклонение пред феноменалните му качества на изпълнител.
Премиерата на Третия клавирен концерт на Рахманинов се е състояла на 28 ноември 1909 година в Ню Йорк, New Theater (днешният Century Theater). На диригентския пулт е бил Валтер Дамрош, а солист е бил самият Рахманинов. Второто изпълнение на концерта се състояло няколко седмици по-късно, под диригентството на Густав Малер.
Константин Емелянов е роден през 1994 година в Краснодар. На 5 години започва занимания с музика в Междуучилищния естетически център (МЕЦ) на града и в продължение на 10 години негов педагог е Тамара Криворотова. След завършването на училището през 2009 година Константин постъпва в Академичния музикален колеж при Московската консерватория в класа на Олга Мечетина. През 2013 става студент в Московската държавна консерватория в класа на Александър Мндоянц, а от 2015 учи при проф. Сергей Доренски и неговите асистенти Андрей Писарев, Павел Нерсянин и Николай Лугански, както и в класа по камерна музика на Александър Бондурянски.
В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...
Композитор: Флориан Леополд Гасман Либретист: Раниери де Калцабиджи. Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена Действащи лица и изпълнители: • Фалито – баритон, импресарио • Делирио – баритон, поет • Соспиро – тенор, композитор • Риторнело – тенор, певец • Стонатрила – сопран, примадона • Сморфиоза – сопран, (втора) примадона • Порпорина – сопран,..
След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..
1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..
В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg