Искра Ангелова е актриса, журналист и преводач. Тя е и част от Свободния артистичен съюз, който организира “Артмаратон на свободните духом“, първата обществена инициатива на Съюза.
Пилотното издание ще продължи от 1 до 4 октомври в Thеatro на ул. "Върбица" 12.
Четири дни „Артмаратон на свободните духом“
Свободния артистичен съюз (САС) е новосъздадената през 2020 г. организация, която обединява свободните духом хора на изкуството от всички гилдии – свободни и на щат.
Искра Ангелова е главен герой в “Нашият ден“
“Много малко хора са готови да бъдат герои в днешните трудни времена. А тези, които са готови да бъдат, често се превръщат в изкупителни жертви. Особено по нашите Балкански места, когато жена е по-революционно настроена, казва каквото мисли или много работи, или пък е много способна, не я приемат с добро око. Без да звуча феминистки, но тук от жените се очакват други неща. А ние се опитваме успоредно с семействата, децата и домакинството да работим и то с цялото си сърце, идеи, хъс и талант, но не винаги се получава.
Времената са много трудни и хората много се наплашиха – призовавам ги да запазят детето и поета в себе си. Във всеки има по едно дете и един поет."
Компромисите
"Стремила съм се цял живот да не правя компромиси и да си плащам цената. Дали това е героично, вероятно се разбира след това.
За жалост покрай епидемията привикнахме към смъртта. Чуваме топли думи за хората едва когато си отидат."
Американски възпитаник
"Едното образование, по журналистика, получих в САЩ. Там всеки напълно легитимно преследва мечтите си и никой не го гледа накриво. Докато тук всеки, който се опитва нещо да променя и помръдва, бива обявен за мрънкалник.
У нас се получи така, че хората на изкуството, и то много талантливи, работеха до края на живота си в разни институции на смешни заплати, за да могат да продължат да свирят. Други напуснаха страната. Актьорите и писателите – те са принудени да седят близо до корените си заради езика. Четвърти са на свободния пазар и вече година и половина без възможност да упражняват професиите си.
Това са хората, за които съм заставала и съм се борила с каквито средства мога. Преди средството ми беше телевизионният екран, сега са статиите в OFFNews – всякакви средства, които намеря."
Свободният артистичен съюз
"Година бяхме заедно, мислехме, че идеите ни са общи – да се намерят начини да се въздейства на общественото мнение, за да се помогне на хората на изкуството и на свободна практика, и на щат.
Опитът на българите да бъдат заедно в него са сякаш обречени. Винаги накрая едно начинание, ако е по-неуспешно, отколкото се е очаквало, има изкупителна жертва.
Много е трудно, ако си на свободна практика, да се продаваш на този пазар като гладиатор, защото пазар няма.
Ще продължавам да апелирам бюджетът за култура в България да е по-висок, да не е 0,5%. За това, че трябва българската култура да е извадена като визитна картичка на България пред света, а не да ни знаят като гастарбайтери и корумпирани типове.
През всичките години политическият елит не осъзна това, че всъщност имаме страхотно изкуство и то живо – то може да бъде притегателна сила.
Няма как сериозно професионално изкуство – с голяма трупа, сценография да бъде финансирано с 1000-2000 или 5000 лева.
Повече за “Артмаратон на свободните духом“ и ситуацията със свободните артисти в момента можете да чуете от Искра Ангелова в звуковия файл.
За своята нова изложба "Дихотом" в зала "Райко Алексиев" на СБХ Петер Цанев, който е професор по "Психология на изкуството" в НХА, създава специален концептуален персонаж – Дихотом. Дихотомът, по думите на художника, е едновременно експозиция на теоретичен медиум и образна спекулация на неразпозната радикалност по отношение на времето. А в..
След първите две успешни издания, превърнали София в притегателна точка за музикалната индустрия, SoAlive Music Conference & Festival 2025 се проведе от 14 до 17 октомври 2025 г. Събитието отново събра водещи професионалисти, артисти и ключови фигури от цял свят, продължавайки мисията си да бъде мост между талантите на Балканите и глобалната..
Има хора, които не вървят по права линия през живота, а се движат по спирала – връщат се към себе си с всяко ново преживяване, всеки урок и всяко осъзнаване. Миряна Иванова е един от тях – художник по образование, създател по душа и йога преподавател по призвание. Тя е от онези жени, които не просто преподават йога, а я живеят. Пренася древното..
Днес ви срещаме с един човек, чиято история е своеобразен мост между България, Ливан и Австрия. Рами Спасов е роден в Киев, в семейство на българин и ливанка. Детството му преминава между двете страни, но едва десетгодишен преживява загубата на баща си. Тогава майка му взема решение да се върнат в Ливан – място, което за малкия Рами се превръща в дом,..
От 15 до 19 октомври 2025 г. България ще се представи на 77-ото издание на Международния панаир на книгата във Франкфурт – най-мащабното и престижно книжно събитие в света. Традиционно Асоциация „Българска книга“ (АБК) организира Българския национален щанд с подкрепата на Министерството на културата на Република България. Директно от Панаира на..
Аделина Петрова разказва за спектакъла "Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите, секса и театъра" – постановка, която съчетава..
Международният театрален фестивал "Есенни театрални срещи в Русе" ще се проведе от 20 до 26 октомври в крайдунавския град. Организатори са Катя..
Художникът Йордан Леков представя днес, от 16:30 ч. , в Малката зала на Художествената галерия "Иван Фунев" във Враца изложбата "А-ХРОМ-ИКИ"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg