Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Йорданова:

В 13 от 14-те случая на прокуратурата срещу Пеевски има отказ от досъдебно производство

Какво свърши Временната комисия „Магнитски“

| обновено на 01.10.21 в 14:26
Снимка: БГНЕС

Защо оценката на евродепутатите за България е "корупция, ниско ниво на свободата на словото и медиите"? Какво свърши Временната комисия „Магнитски“ за 25 работни дни ?

Темите коментира в “Законът и Темида“ адв. Надежда Йорданова, председател на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства относно действията и бездействията на компетентните български органи във връзка наложените на 2 юни 2021 г. санкции на български физически и юридически лица от службата за контрол на чуждестранни активи (OFAC) на Министерство на финансите на Съединените американски щати на основание глобалния закон „Магнитски“ за отговорност при нарушаване на човешки права в 46 Народно събрание.

“Задачите на Временната комисия “Магнитски“ бяха в три посоки: първо, да се установи какви са причините, поради които българските институции не са засекли проблемните сделки, поведение, нарушенията и корупционните практики на санкционираните лица.

Следващата група задачи беше да установим какво прави към настоящия момент българската държава, така че да ограничи негативния ефект от наложените санкции върху българския обществен икономически живот.

Третата група задачи са – какви нормативни промени трябва да се направят, за да бъде българската държава и икономика предпазена за в бъдеще от такива ситуации."

Проведени са четири заседания

"По време на тези четири заседания ние работихме и по трите направления. По установяване на причините  за санкциите – получихме информация от прокуратурата, изслушахме МВР, ДАНС, управителя и подуправителя на БНБ. Сякаш това е линията, по която констатациите до момента са най-обезпокоителни.

Стана ясно, че, от 2-ри юни до 15-и септември до приключване на работа на 46-ия парламент, нито една от институциите, която има отговорности за борба с корупцията и изпирането на мръсни пари, не беше възложила проверка, за да установи самата тя какви са нейните пропуски. Кои слабости в системите на институции или на конкретни отговорни лица са допуснали това бездействие, че да се стигне до тази ситуация?

От информацията, предоставена от Главна прокуратура, стана скандално ясно, че спрямо Пеевски се е работило по 14 случая, в 13 от тях има отказ за образуване на досъдебно производство, с други думи отказ от разследване.

Защото предварителните проверки не са разследване. А в 14-ия случай е имало досъдебно производство, но е било прекратено.

Отказвайки да разследва 13 случая, на практика прокуратурата изпира Пеевски."

Кои са още въпросите, които остават без отговор, чуйте в звуковия файл.

Снимки – БГНЕС, dabulgaria.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40