Защо оценката на евродепутатите за България е "корупция, ниско ниво на свободата на словото и медиите"? Какво свърши Временната комисия „Магнитски“ за 25 работни дни ?
Темите коментира в “Законът и Темида“ адв. Надежда Йорданова, председател на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства относно действията и бездействията на компетентните български органи във връзка наложените на 2 юни 2021 г. санкции на български физически и юридически лица от службата за контрол на чуждестранни активи (OFAC) на Министерство на финансите на Съединените американски щати на основание глобалния закон „Магнитски“ за отговорност при нарушаване на човешки права в 46 Народно събрание.
“Задачите на Временната комисия “Магнитски“ бяха в три посоки: първо, да се установи какви са причините, поради които българските институции не са засекли проблемните сделки, поведение, нарушенията и корупционните практики на санкционираните лица.
Следващата група задачи беше да установим какво прави към настоящия момент българската държава, така че да ограничи негативния ефект от наложените санкции върху българския обществен икономически живот.
Третата група задачи са – какви нормативни промени трябва да се направят, за да бъде българската държава и икономика предпазена за в бъдеще от такива ситуации."
Проведени са четири заседания
"По време на тези четири заседания ние работихме и по трите направления. По установяване на причините за санкциите – получихме информация от прокуратурата, изслушахме МВР, ДАНС, управителя и подуправителя на БНБ. Сякаш това е линията, по която констатациите до момента са най-обезпокоителни.
Стана ясно, че, от 2-ри юни до 15-и септември до приключване на работа на 46-ия парламент, нито една от институциите, която има отговорности за борба с корупцията и изпирането на мръсни пари, не беше възложила проверка, за да установи самата тя какви са нейните пропуски. Кои слабости в системите на институции или на конкретни отговорни лица са допуснали това бездействие, че да се стигне до тази ситуация?
От информацията, предоставена от Главна прокуратура, стана скандално ясно, че спрямо Пеевски се е работило по 14 случая, в 13 от тях има отказ за образуване на досъдебно производство, с други думи отказ от разследване.
Защото предварителните проверки не са разследване. А в 14-ия случай е имало досъдебно производство, но е било прекратено.
Отказвайки да разследва 13 случая, на практика прокуратурата изпира Пеевски."
Кои са още въпросите, които остават без отговор, чуйте в звуковия файл.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg