Балет „Арабеск“ открива новия си сезон на 3-ти октомври с гала-вечер на Финалистите и лауреатите от 10-ото юбилейно издание на конкурса за съвременна хореография върху българска музика за Наградата на името на Маргарита Арнаудова.
Маргарита Арнаудова работи с “Арабеск” до смъртта си през 1994 г., като изгражда неповторимия образ и уникалния творчески капацитет на тази единствена за България трупа, занимаваща се целенасочено с развитието на съвременния танц и търсейки неизменно и българския му образ. "Не мога да отделя балета от себе си. Това не е професия, а живот – казва хореографката Маргарита Арнаудова.
Финалистите в 10-ото юбилейно издание на конкурса на името на Маргарита Арнаудова са артистите – Деян Георгиев, Коста Каракашян, Надежда Дичева и Таня Кацарова. Конкурсът e платформа за среща на млади хореографи от всички средища за съвременен танц и хореография в България, а от друга страна, е израз на взаимодействие между българските хореографи и композитори.
Конкурсът “Маргарита Арнаудова” е учреден от академик Калина Богоева през 1996 г. и се провежда на всеки три години, самата акад. Богоева е и почетен председател на журито, председател е артистичният директор на балета Боряна Сечанова.
На 3-ти октомври балет "Арабеск" ще открие и новия си сезон.
Повече за личността на балерината и хорегорфка Маргарита Арнаудова, наградените от конкурса, посветен на нейно име и за новия сезон на балет „Арабеск“, чуйте в звуковия файл от хореографката Олеся Пантикина.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg