Навлизаме в активната фаза на четвъртата вълна от Covid-19. По-лека ли ще бъде тази вълна и какво да очакваме.
Темата коментира в “Нашият ден“ пулмологът д-р София Ангелова.
“Като лекар в доболничната помощ, ще изразя нашите впечатления. Наистина не искаме да се връща онази първа вълна през октомври и ноември миналата година и през февруари и март тази година.
В момента сакаш сме по-спокойни. Има пациенти, които лекуваме, но не е това състояние, този вихър, в който бяхме зависими миналата и началото на тази година. Искрено се надявам вълната да бъде много по-лека.
Има заболели от различни възрастови групи и то най-честите симптоми – хрема, гърлобол, с последваща кашлица, която се дължи обикновено на стичащите се секрети, но и температура, която продължава по-дълго време при някои пациенти."
Съвет
"При тези първи симптоми хората не трябва да се притесняват и не трябва да се започва антибиотично лечение. Защото с антибиотиците, които са насочени срещу бактерии, по-скоро вредим, отколкото да помагаме.
Ако използваме препоръките на Агенцията за контрол на заболяванията, почивката, спокойствието са много важни неща. Да няма паника, защото тя потиска имунната система, влияе на клетките, които трябва да се справят с вируса.
Покачването на температурата е защитна реакция на организма. В условията на висока температура вирусите умират.
Трябва да бъдем бдителни по отношение на появата на задух, на намаляване на нивото на сатурацията.
Ако продължи температурата повече от 5 дни, се обсъжда възможността за включване на антибиотик, за да се прекъсне опасността и риска от вторична бактериална инфекция.
Искам да отправя едно послание към всички хора – независимо дали са преболедували, независимо дали са ваксинирани, в момента, в който все още вирусът циркулира в страната и в света, трябва да спазваме противоепидемичните мерки."
Предизвикателството
"Във връзка с коронавируса, най-голямото предизвикателство беше в началото, когато не го познавахме."
Доц. Велев: Ваксините срещу Covid са с добра протекция при децата над 12 г.
Адв. Мария Петрова: Ваксиниращият се да подлежи на пълен медицински преглед
Чуйте д-р София Ангелова в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg