Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р София Ангелова: Не започвайте с антибиотици при първите Covid симптоми

Паниката потиска имунната система

Снимка: БГНЕС

Навлизаме в активната фаза на четвъртата вълна от Covid-19. По-лека ли ще бъде тази вълна и какво да очакваме.

Темата коментира в “Нашият ден“ пулмологът д-р София Ангелова.

Д-р София Ангелова“Като лекар в доболничната помощ, ще изразя нашите впечатления. Наистина не искаме да се връща онази първа вълна през октомври и ноември миналата година и през февруари и март тази година.

В момента сакаш сме по-спокойни. Има пациенти, които лекуваме, но не е това състояние, този вихър, в който бяхме зависими миналата и началото на тази година. Искрено се надявам вълната да бъде много по-лека.

Има заболели от различни възрастови групи и то най-честите симптоми – хрема, гърлобол, с последваща кашлица, която се дължи обикновено на стичащите се секрети, но и температура, която продължава по-дълго време при някои пациенти."


Съвет

"При тези първи симптоми хората не трябва да се притесняват и не трябва да се започва антибиотично лечение. Защото с антибиотиците, които са насочени срещу бактерии, по-скоро вредим, отколкото да помагаме.

Ако използваме препоръките на Агенцията за контрол на заболяванията, почивката, спокойствието са много важни неща. Да няма паника, защото тя потиска имунната система, влияе на клетките, които трябва да се справят с вируса.

Покачването на температурата е защитна реакция на организма. В условията на висока температура вирусите умират.

Трябва да бъдем бдителни по отношение на появата на задух, на намаляване на нивото на сатурацията.

Ако продължи температурата повече от 5 дни, се обсъжда възможността за включване на антибиотик, за да се прекъсне опасността и риска от вторична бактериална инфекция.

При появата на симптом като суха мъчителна кашлица обсъждаме и кортикостероид. Грешка е да се започне от самото начало с всички тези медикаменти, защото можем да объркаме имунната система, а разчитаме най-вече на нея.
В процеса на почивката слушайте хубава музика, четете хубави книги и мислете за положителни неща, защото позитивната настройка помага изключително много за оздравителния процес.

Искам да отправя едно послание към всички хора – независимо дали са преболедували, независимо дали са ваксинирани, в момента, в който все още вирусът циркулира в страната и в света, трябва да спазваме противоепидемичните мерки."


Предизвикателството

"Във връзка с коронавируса, най-голямото предизвикателство беше в началото, когато не го познавахме."

Доц. Велев: Ваксините срещу Covid са с добра протекция при децата над 12 г. 

Адв. Мария Петрова: Ваксиниращият се да подлежи на пълен медицински преглед

Чуйте д-р София Ангелова в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35