Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между българския и английския език

Снимка: Wikipedia

Темата за взаимодействието между двата езика или по-точно за влиянието на английския върху речта и езика ни очевидно ще продължава да е „гореща“. Контактите между страните и културите не са много отдавнашни, но глобализацията и виртуалната близост ни поставят в обсега на доминиращия световен език. Самият английски не остава незасегнат от собствената си експанзия. Попаднал в различни езикови и културни територии, той отдавна не е „притежание“ на изконно англоезичните нации.

Що се отнася до присъствието му у нас, то се засилва, макар и в различна степен сред различните поколения, професионални и културни среди. Нещо повече, отношението към английския като международен език на комуникациите и източник на лексика, фразеология и конструкции, които навлизат в речта ни, разделя сънародниците ни на непримирими лагери. В двата полюса са категорично отхвърлящите чуждото влияние и безкритично прегърналите идеята за неизбежното световно англоезичие.

Възможно ли е да контролираме прииждащите вълни от думи и модели или битката е загубена. Като предисловие към един дълъг разговор за степента на навлизане на английския език в родния ни български, в това предаване се спираме на някои от близостите и различията между двата езика с доц. Христо Стаменов, езиковед и дългогодишен преподавател в Катедрата по англицистика и американистика на Софийския университет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55