Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мистичните Родопи“ – портал към душата на планината

Иво Георгиев
Снимка: личен архив

Друг се връща човек от Родопите. Някак изпълнен с енергия и с възхита от природата, някак ненаситен за живот и жаден за още от това сливане с корените. Родопите е необятна, величествена, загадъчна, но и уютна планина, с която пътуваш във времето. Преплела минало, настояще и бъдеще, тя подслонява култури и вярвания, за да приюти и човека в сърцето си. Душата на планината всъщност е душата на всеки живот в нея – на природата, на хората, които са я населявали и които продължават да живеят в нея, да се развиват с нея, и на онези, които съвсем съзнателно се губят в магията ѝ.

В книгата си „Мистичните Родопи“ Иво Георгиев прави опит да опише тази планинска душа. Всеки пътешественик е наясно, че колкото и да обикаля из Родопите, той никога не може да опознае планината напълно. И все пак авторът успява да се приближи до нея. Прави я близка и на читателите – в 21 истории и 150 цветни фотографии.

С „Мистичните Родопи“ читателят може да поеме на пътешествие из божествените кътчета на планината – от Шан кая, през неразгаданите скали край Дъждовница, та чак до тайнствения саркофаг край Душка – и да улови и запечата пейзажи, върхове, заклинания, свещенодействия и езически ритуали, останали и до днес.

Авторът разказва за своите лични приключения, като пресъздава не само магията на планината, но и загадъчните родопчани. Тези чудаци Иво Георгиев определя като хора библиотеки, с които можеш да достигнеш до познанието за живота, стига да намериш правилния ключ, за да ги отключиш.

Георгиев е автор на две стихосбирки, на два сборника с разкази, на един роман и на един албум с авторски песни – „ГрАДЪТ на сНЕЖНИЯ чоВЕК“, с който става лауреат на националната среща „Поетични струни” в Харманли.  Текстовете в новата му книга обаче са нещо съвсем различно – те не са пътеписи, а „родописи“, както самият той ги определя.

„Мистичните Родопи“ не е книга, която дава само подробни насоки как да стигнеш до дадено място, тя е портал, който те превежда през сърцето на планината.

За поезията, която пише Родопите, за село Сладкодум и единствените му жители, за магичните скали и глухите камъни и за възможността човек да поеме по пътя на растенията Иво Георгиев разказва в звуковия файл.

Снимки – личен профил на Иво Георгиев във ФБ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин, Боряна Граматикова, Никол, Верен, Габриела

Тийнейджърът в мен: Боряна Граматикова

Червенокосата е гост в това издание на "Тийн Тайм".  Благодарение на Българската национална телевизия ние се срещаме всяка неделя с нея, за да потънем в зелените ѝ очи.  Боряна Граматикова, която пое щафетата на Мира Добрева, е завършила Американския колеж, учила е журналистика в Лондон, а от 2 години е майка на един безкрайно гальовен..

публикувано на 06.11.24 в 06:50

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15