Друг се връща човек от Родопите. Някак изпълнен с енергия и с възхита от природата, някак ненаситен за живот и жаден за още от това сливане с корените. Родопите е необятна, величествена, загадъчна, но и уютна планина, с която пътуваш във времето. Преплела минало, настояще и бъдеще, тя подслонява култури и вярвания, за да приюти и човека в сърцето си. Душата на планината всъщност е душата на всеки живот в нея – на природата, на хората, които са я населявали и които продължават да живеят в нея, да се развиват с нея, и на онези, които съвсем съзнателно се губят в магията ѝ.
В книгата си „Мистичните Родопи“ Иво Георгиев прави опит да опише тази планинска душа. Всеки пътешественик е наясно, че колкото и да обикаля из Родопите, той никога не може да опознае планината напълно. И все пак авторът успява да се приближи до нея. Прави я близка и на читателите – в 21 истории и 150 цветни фотографии.
С „Мистичните Родопи“ читателят може да поеме на пътешествие из божествените кътчета на планината – от Шан кая, през неразгаданите скали край Дъждовница, та чак до тайнствения саркофаг край Душка – и да улови и запечата пейзажи, върхове, заклинания, свещенодействия и езически ритуали, останали и до днес.
Авторът разказва за своите лични приключения, като пресъздава не само магията на планината, но и загадъчните родопчани. Тези чудаци Иво Георгиев определя като хора библиотеки, с които можеш да достигнеш до познанието за живота, стига да намериш правилния ключ, за да ги отключиш.
Георгиев е автор на две стихосбирки, на два сборника с разкази, на един роман и на един албум с авторски песни – „ГрАДЪТ на сНЕЖНИЯ чоВЕК“, с който става лауреат на националната среща „Поетични струни” в Харманли. Текстовете в новата му книга обаче са нещо съвсем различно – те не са пътеписи, а „родописи“, както самият той ги определя.
„Мистичните Родопи“ не е книга, която дава само подробни насоки как да стигнеш до дадено място, тя е портал, който те превежда през сърцето на планината.
За поезията, която пише Родопите, за село Сладкодум и единствените му жители, за магичните скали и глухите камъни и за възможността човек да поеме по пътя на растенията Иво Георгиев разказва в звуковия файл.
Снимки – личен профил на Иво Георгиев във ФБ
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg