Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Мистичните Родопи“ – портал към душата на планината

Иво Георгиев
Снимка: личен архив

Друг се връща човек от Родопите. Някак изпълнен с енергия и с възхита от природата, някак ненаситен за живот и жаден за още от това сливане с корените. Родопите е необятна, величествена, загадъчна, но и уютна планина, с която пътуваш във времето. Преплела минало, настояще и бъдеще, тя подслонява култури и вярвания, за да приюти и човека в сърцето си. Душата на планината всъщност е душата на всеки живот в нея – на природата, на хората, които са я населявали и които продължават да живеят в нея, да се развиват с нея, и на онези, които съвсем съзнателно се губят в магията ѝ.

В книгата си „Мистичните Родопи“ Иво Георгиев прави опит да опише тази планинска душа. Всеки пътешественик е наясно, че колкото и да обикаля из Родопите, той никога не може да опознае планината напълно. И все пак авторът успява да се приближи до нея. Прави я близка и на читателите – в 21 истории и 150 цветни фотографии.

С „Мистичните Родопи“ читателят може да поеме на пътешествие из божествените кътчета на планината – от Шан кая, през неразгаданите скали край Дъждовница, та чак до тайнствения саркофаг край Душка – и да улови и запечата пейзажи, върхове, заклинания, свещенодействия и езически ритуали, останали и до днес.

Авторът разказва за своите лични приключения, като пресъздава не само магията на планината, но и загадъчните родопчани. Тези чудаци Иво Георгиев определя като хора библиотеки, с които можеш да достигнеш до познанието за живота, стига да намериш правилния ключ, за да ги отключиш.

Георгиев е автор на две стихосбирки, на два сборника с разкази, на един роман и на един албум с авторски песни – „ГрАДЪТ на сНЕЖНИЯ чоВЕК“, с който става лауреат на националната среща „Поетични струни” в Харманли.  Текстовете в новата му книга обаче са нещо съвсем различно – те не са пътеписи, а „родописи“, както самият той ги определя.

„Мистичните Родопи“ не е книга, която дава само подробни насоки как да стигнеш до дадено място, тя е портал, който те превежда през сърцето на планината.

За поезията, която пише Родопите, за село Сладкодум и единствените му жители, за магичните скали и глухите камъни и за възможността човек да поеме по пътя на растенията Иво Георгиев разказва в звуковия файл.

Снимки – личен профил на Иво Георгиев във ФБ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40