Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 октомври – Ден на българската стенография

Карамфил Матев: Стенографът е важен, той слага печат на автентичността

На 25 септември 1879 г., стар стил, 8 октомври нов стил, се открива първият курс за подготовка на български стенографи. Този ден се смята за рождената дата на родния ни бързопис и за Ден на българската стенография.

За магията на стенографията разказва в “Нашият ден“ председателят на Националното сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори Карамфил Матев.

По образование инженер, той превръща в своя професия увлечението си от юношеските години – бързописа. Още като ученик става републикански шампион и започва да припечелва като парламентарен стенограф. По-късно е ръководител на стенографското звено в Министерския съвет, дългогодишен стенограф в българския парламент. Рекордът му – 180 думи в минута, е увековечен с медал от Световно първенство по стенография

Карамфил Матев е главен герой в “Нашият ден“.

“Ще празнуваме заедно със Съюза на българските творци, защото сме решили в чест нашия празник да подпишем едно споразумение за сътрудничество, тъй като стенографията е културна ценности и потребност за човека.

Споразумението предвижда всички творчески изяви на този съюз да бъдат провеждани съвместно с нас и всички наши мероприятия да бъдат провеждани с културни деятели, за да придадем малко по-голяма тежест на нашия занаят, който все по-атакуем от обществените явления."

Общността на българските стенографи

"Към момента тя е сравнително малка, около 60-70 стенографи, основно от София, но имаме и колеги от Варна, Пловдив. Радваме се на широка подкрепа и от чуждестранни представители – от Словения. По време на пандемията осъществявахме видеоконферентна връзка.

След приемане на Търновската конституция нашето правителство веднага поставя задачата на тогавашния деятел Григор Начович, който задейства въпроса и чрез българи, които имат познати стенографи в Европа. И извикват Антон Безеншек, който през лятото на 1879 г. работи по въпроса и за три месеца създава. На 25 септември се открива първият курс по стар стил, затова от дълги години се чества този ден на 8 октомври."


Обучение и интерес към специалността

"Нещата с обучението не са добре. През 1992 г., след промените, беше закрит Държавният стенографски институт, който обединяваше нашите дейности – научни, издателски, преподавателски и т.н.

Доскоро стенография се изучаваше в Икономическия техникум, сега Национална финансова стопанска гимназия. В Търговския техникум и в Икономическия техникум във Варна, в Смолян, в Пловдив, но вече нещата затихнаха.

В момента попълваме нуждите с наши кадри, хора, които навремето са учили, след това са позабравили нещата и сега наново активизираме този процес."

Изчезваща професия – или?

"Значението на стенографията намалява в последно време. Затова от Сдружението провеждаме едни безплатен курс и нещата вървят закономерно.

Необходимо умение е, защото стенографът е човекът, отговорен за всичко. Той слага подпис за автентичността на това, което е направил."

Чуйте Карамфил Матев в звуковия файл.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50