Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 октомври – Ден на българската стенография

Карамфил Матев: Стенографът е важен, той слага печат на автентичността

На 25 септември 1879 г., стар стил, 8 октомври нов стил, се открива първият курс за подготовка на български стенографи. Този ден се смята за рождената дата на родния ни бързопис и за Ден на българската стенография.

За магията на стенографията разказва в “Нашият ден“ председателят на Националното сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори Карамфил Матев.

По образование инженер, той превръща в своя професия увлечението си от юношеските години – бързописа. Още като ученик става републикански шампион и започва да припечелва като парламентарен стенограф. По-късно е ръководител на стенографското звено в Министерския съвет, дългогодишен стенограф в българския парламент. Рекордът му – 180 думи в минута, е увековечен с медал от Световно първенство по стенография

Карамфил Матев е главен герой в “Нашият ден“.

“Ще празнуваме заедно със Съюза на българските творци, защото сме решили в чест нашия празник да подпишем едно споразумение за сътрудничество, тъй като стенографията е културна ценности и потребност за човека.

Споразумението предвижда всички творчески изяви на този съюз да бъдат провеждани съвместно с нас и всички наши мероприятия да бъдат провеждани с културни деятели, за да придадем малко по-голяма тежест на нашия занаят, който все по-атакуем от обществените явления."

Общността на българските стенографи

"Към момента тя е сравнително малка, около 60-70 стенографи, основно от София, но имаме и колеги от Варна, Пловдив. Радваме се на широка подкрепа и от чуждестранни представители – от Словения. По време на пандемията осъществявахме видеоконферентна връзка.

След приемане на Търновската конституция нашето правителство веднага поставя задачата на тогавашния деятел Григор Начович, който задейства въпроса и чрез българи, които имат познати стенографи в Европа. И извикват Антон Безеншек, който през лятото на 1879 г. работи по въпроса и за три месеца създава. На 25 септември се открива първият курс по стар стил, затова от дълги години се чества този ден на 8 октомври."


Обучение и интерес към специалността

"Нещата с обучението не са добре. През 1992 г., след промените, беше закрит Държавният стенографски институт, който обединяваше нашите дейности – научни, издателски, преподавателски и т.н.

Доскоро стенография се изучаваше в Икономическия техникум, сега Национална финансова стопанска гимназия. В Търговския техникум и в Икономическия техникум във Варна, в Смолян, в Пловдив, но вече нещата затихнаха.

В момента попълваме нуждите с наши кадри, хора, които навремето са учили, след това са позабравили нещата и сега наново активизираме този процес."

Изчезваща професия – или?

"Значението на стенографията намалява в последно време. Затова от Сдружението провеждаме едни безплатен курс и нещата вървят закономерно.

Необходимо умение е, защото стенографът е човекът, отговорен за всичко. Той слага подпис за автентичността на това, което е направил."

Чуйте Карамфил Матев в звуковия файл.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26