Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мултидисциплинарна академична конференция очертава постиженията на Американския университет в България

Снимка: Американски университет в България (АУБ)

Академичната 2021-2022 година отбелязва тридесетгодишнината от основаването на Американския университет в България (АУБ). Една от инициативите по случай юбилея е Мултидисциплинарна международна академична конференция, която се провежда на 8 и на 9 октомври. Преподаватели, настоящи и бивши студенти, както и всички, които имат интерес към темите и са се регистрирали предварително, вземат участие в 25 панела по: английска литература, история, политически науки, философия, съвременни езици, европейски изследвания, икономика, бизнес, математика и природни науки. Панелите на конференцията се провеждат онлайн.

За изминалите години АУБ успя да се утвърди като един от водещите университети в Югоизточна Европа. Университетът предлага американско образование в стил liberal arts и привлича студенти не само от България и Балканите, но и от целия свят. От създаването си през 1991 г. АУБ обучава млади визионери, които променят света към по-добро. Доказателство за това са възпитаниците на университета, които не само израстват кариерно, но се превръщат и в носители на положителна промяна в обществото на местно и глобално ниво, а не са малко и известните преподавателите в престижни световни университети, които са завършили АУБ.

Мултидисциплинарната академична конференция е част от събитията по повод 30-годишнината на АУБ под мотото „Напред и нагоре“ – израз, често използван от един от основателите на АУБ Дими Паница. АУБ даде старт на инициативите по случай юбилея още през лятото със състезание за жителите на Благоевград, последва изложба на Моста на влюбените до НДК в София, представяща ключови момента от историята на университета и портрети на успели възпитаници на АУБ.

Празничните събития ще продължат до пролетта на 2022 г., когато на 7 април, в НДК ще се проведе конференция, посветена на демократичните ценности, която ще бъде кулминацията на тържествата по повод 30-годишнината.

Подробности за Мултидисциплинарна академична конференция на Американския университет в България чуйте от доц. Росица Градева – преподавател в АУБ:

Американският университет в България (АУБ) е основан през 1991 г. със съдействието на правителствата на Република България и САЩ, Американският университет в България (АУБ) предлага висококачествено американско образование на изключително конкурентна цена и се слави с успехите на своите възпитаници по цял свят. АУБ е акредитиран както в САЩ от New England Commission of Higher Education (NECHE), така и в Европа от българската Национална агенция за оценяване и акредитация.

Успешно завършилите АУБ студенти получават двойна диплома – за САЩ и Европа.

Университетът предлага 13 бакалавърски програми, както и магистърска програма по бизнес администрация за ръководни кадри в София. В АУБ се обучават близо 1000 студенти от над 40 държави, а преподавателският състав надхвърля 70 души от над 20 страни.

АУБ разполага с най-добрата университетска база в региона, комфортни общежития и най-голямата англоезична библиотека в Югоизточна Европа. Студентите живеят и учат в кампус, отговарящ на най-високите световни стандарти.

Общо завършилите АУБ са около 5000 души, като 99,8% от тях са започнали работа или са продължили обучението си в магистърски или докторски програми броени месеци след дипломирането си.

АУБ заема водещи позиции в рейтинговата система на Министерство на образованието за девета поредна година.

Снимки – Американски университет в България (АУБ)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28