Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Цалов: Докато Путин е на власт, журналистите ще са заплашени с убийства, заплахи и терор

Снимка: личен архив

Какви са заплахите, които пречат на руските журналисти да изобличат режима на Путин? Йордан Цалов, разследващ анализатор, Bellingcat, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ разследванията за отравянето на Алексей Навални, за които Bellingcat получиха награда „Еми“.

„Наистина е важно да се каже, че Христо Грозев поведе цялото разследване не само от гледна точка на Bellingcat, а той събра мрежата от тези медии и беше основен виновник за това целият проект да завърши успешно. От моя страна аз съм анализатор. Основното, което върша, е от данните, които ние събираме, да намеря интересни връзки, интересни неща, които са се случили в определени моменти, и да набележа места, в които можем да продължим да разследваме, и които в крайна сметка водят до това ние да установим дали дадени факти са такива или не. Например пътническата информация, която агентите на ФСБ имат, трябва да се съпостави с тази на екипа на Навални, да се открият псевдонимите на агентите на ФСБ. Това беше един интересен момент, тъй като те за фалшиви имена използваха моминските фамилии на своите съпруги или приятелки. Това ние установихме в хода на разследването, и го установихме точно чрез анализ, чрез проверка на тяхното житие. По този начин открехваме вратата малко по малко към историята. И така цялата история започва в един момент да се навързва.

Една от големите теми в това разследване е, че може да има система или организация, която е на бюджет на държавата, чиято единствена задача е да следи и да убива чрез отрови. Другата е мащабът на това преследване. Защото ние тук не говорим просто за опозиционните лидери като Навални. Ние говорим за много други опозиционери, дисиденти, които са били преследвани и убивани, единствено и само защото режимът по някакъв начин е бил недоволен от тях. Разбира се, другата голяма тема е този мащабен ореулов "big brother", който е създала Русия за следене на хората, събиране на тяхната пътническа информация, събиране на тяхната телефонна информация. И, разбира се, тук е голямата ирония, тъй като Русия е все пак един изключително корумпиран режим. Тази корупция се свежда до ниските нива и служители на този корумпиран режим продават тази информация на черния пазар, и по този начин тази информация достига до нас. Все пак е шокиращо как можеш да създадеш една такава система за масово следене, а след това корупцията, която ти също си създал, да е причина тази система да се обърне срещу теб. На мен поне това ми харесва като ирония, макар и по един много мрачен повод.

И ние виждаме от операциите, включително и отравянията, които бяха в Обединеното кралство, срещу Емилиян Гебрев в България, взривовете в чешките складове – Русия може би не се интересува толкова дали ще убие съответния човек, колкото да изпрати този мафиотски жест към всички, които се изправят срещу нея и да покаже, че тя ще се саморазправи с всеки. Изглежда, че режимът е толкова здраво пуснал корени, че той вече не се интересува от това какво излъчване и каква представа дава на света, какъв е неговият имидж. Той се интересува от това да изглежда стабилен, заплашителен и всеки да знае, че този режим ще се разправи с опонентите си.“

Докога журналистите ще са заплашени в Русия

„Ние съвсем наскоро видяхме един случай в Украйна, където един руски журналист опозиционер, критичен към режима на Путин, реши изненадващо да се обеси в парк. Предполагаме, че не се е самоубил. Разбира се, имахме атака към нашия колега от Insider Роман Доброхотов. Съвсем наскоро руските служби обискираха неговия дом, взеха му паспорта, искаха да го задържат, сега преследват неговото семейство. В настоящия момент атаките към него са по-скоро силови, слава Богу, все още не са извършили покушение. Режимът продължава с действията си както досега. Нищо не се е променило в стилистиката на Кремъл. Единственото, което те сега знаят е, че ако направят подобен ход, навярно информацията ще излезе наяве – какво точно са направили и кой точно го е направил. Надяваме се това да ги възпре малко, макар че реално погледнато, това не променя баланса на силите в Русия.

Но докато Владимир Путин е начело на Кремъл, журналистиката и опозиционната дейност в Русия ще се развиват по този начин, чрез убийства, заплахи и терор над тези, които се осмеляват да се изправят срещу режима. Ние единствено виждаме засилване и все по-голяма безскрупулност и безпардонност в поведението на Кремъл, и няма причина това да приключи докато Путин стои начело. В момента, в който Путин си тръгне, аз поне се надявам, че неговият евентуален наследник ще търси легитимация и стабилизиране като се отвори към опозицията, като се отвори към Запада. Но това остава в сферата на надеждите. Докато Владимир Путин е начело на Русия, едва ли много неща ще се променят.

Алексей Навални

„Поддържаме връзка с неговите близки. Те продължават разследванията си, продължават да се борят за самия Алексей, и ние се опитваме да поддържаме връзка с тях и да разказваме на все повече хора какво се случи с Алексей. Включително имаме няколко документални проекта, които искаме да направим, така че да разкажем историята на Алексей Навални. Той в момента се намира в каторга. Аз не знам защо в речника ни навлезе един, според мен, нескопосан превод - наказателна колония. Той се намира точно в каторга, стара, класическа руска каторга. В която е под един изключително строг режим. В общи линии е подложен на известно мъчение и така прекарва дните си. Здравното му състояние на няколко пъти беше под въпрос. По последни данни той е в стабилно здравно състояние. Другата голяма новина е, че руската държава откри ново дело срещу него – затова, че е ръководил екстремистка група. Обвинението е по закон, който беше приет току-що. Този закон нарушава всички принципи на наказателното право, като това да не бъдеш съден за деяние, което не е било обявено за престъпление, когато си го извършвал. Така или иначе беше приет Законът против екстремистките организации, и по този нов закон руската държава планира да му повдигне обвинение, което може да доведе до 10 години лишаване от свобода.“

Грешка ли беше, че Алексей Навални се завърна в Русия

„Има една прекрасна реч на Теодор Рузвелт за човека в арената и човека отстрани, който критикува и коментира. Той е човекът в арената. Той има смелостта, той е преценил и е направил изключително тежкия избор да напусне семейството си, да напусне комфортния живот, който можеше да води не само в Берлин, можеше да отиде в САЩ, да дава по две речи на година и да събира фондове, награди и престижни титли като борец на съпротивата. Наместо това, и наместо този комфортен живот, той избра да остане руски политик, избра да продължи битката по единствения възможен начин, който Путин му остави – като стане затворник, като стане мъченик. Това беше неговият избор, и сега на нас ни остава само да коментираме. Не смятам, че можем да кажем друго освен, че той е смел и направи този избор съзнателно. От тази гледна точка не беше грешка. Ако той се беше превърнал в следващия Гари Каспаров, който е в САЩ, и който пише по една статия в The Economist колко е лошо в Русия, това просто щеше да е край на неговата политическа кариера и на всякаква надежда той да е символ на опозицията и съпротивата в Русия.“

Досиетата "Пандора" и България

„Директно ще ви кажа – аз не съм смутен от тези имена, защото за г-н Пеевски беше ясно, за г-н Николай Младенов, доколкото разбрах, той е създал нещо проформа и не мисля, че той е част от историята. За Делян Пеевски всички ние знаехме, че той има такива бизнеси, всички знаехме, че неговият корупционен модел преминава през усвояване на европейски средства – през български фирми и след това изпращане на авоарите му в тези офшорни компании. Това обаче, което никой в българската държава, с всичките тези институции, антикорупционни комисии и т.н., никой не го провери. Ако си спомняте бившият председател на антикорупционната комисия Пламен Николов, беше обявил, че Делян Пеевски е най-проверяваният и най-чистият човек в държавата. А сега се оказа, че той има офшорни компании в чужбина. Това е абсолютен институционален разпад. И разбира се, истинската причина за този разпад е, че има една паралелна държава, има една алтернативна държава, където Делян Пеевски, като внук на агенти на ДС, като човека, който узурпира едни огромни авоари и в който беше концентрирана тази паралелна власт, в един момент беше начело ѝ. Но е видно, че да, сега той е под санкции с Магнитски, той сега залязва, но паралелната държава си остава там, където си беше. И в момента търси този нов приемник, който като Делян Пеевски ще е лошият господар на българския преход. Ние просто чакаме да намерим този нов приемник.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12