Рута Сепетис за пореден път придава човешки облик на световната история. В дебютния си роман „Пепел в снега“ тя разказва за 15-годишната Лина и спътниците ѝ в ужаса на войната. Това е третата книга на литовско-американската писателка, която излиза на български език и която доказва, че авторката надгражда перото си с всяка следваща творба.
„Пепел в снега“ е особено важна в творчеството на Сепетис не само защото е първият ѝ роман, а защото разказва част от нейната семейна история. Бащата на Рута е син на офицер от литовската армия, който бяга през Германия в Щатите точно по времето, когато се разиграват събитията в книгата и когато режимът на Сталин започва да извършва масови изселвания на хора от Прибалтийските републики“, обясни в „Артефир“ отговорният редактор на българското издание на книгата Милена Ташева.
Романът ни отвежда в Литва през 1941 година, когато офицерите на съветската военна полиция – НКВД, нахлуват в дома на Лина и разбиват на парчета семейството ѝ и живота, който познава. Бащата ѝ, уважаван ректор на университета във Вилнюс, изчезва безследно, а тя, майка ѝ и по-малкият ѝ брат са натъпкани във вагон за добитък заедно с други жертви, сред които адвокати, учители и лекари. Съдбовната нощ поставя началото на десетгодишно мъчително пътешествие, което среща читателите с многоликата човешка природа.
„Голяма част от тези истории, които Сепетис предава чрез романа си, всъщност са се случили на истински хора, разказани са ѝ от първо лице и тя просто ги оплита в сюжета на книгата си“, каза още Милена Ташева.
Писателката майсторски изгражда героите си и приобщава читателите към съдбата им. Богато описва вътрешния им свят, с което показва едновременно и най-доброто, и най-лошото у човека. Романът говори както за насилието, омразата и унижението, така и за саможертвата, майчината обич и спасителната сила на любовта.
А една от големите любови на Лина е рисуването. В него тя намира бягство от жестоката реалност, но и възможност да разкаже своята история и тази на близките до нея. Читателят става съпричастен към творческия ѝ процес, при който от пепелта в снега се ражда изкуство и надежда за връзка с онези, които са далеч.
Повече за романа на Рута Сепетис чуйте в звуковия файл.
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с директни включвания и репортажи от: Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София..
Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg