Рута Сепетис за пореден път придава човешки облик на световната история. В дебютния си роман „Пепел в снега“ тя разказва за 15-годишната Лина и спътниците ѝ в ужаса на войната. Това е третата книга на литовско-американската писателка, която излиза на български език и която доказва, че авторката надгражда перото си с всяка следваща творба.
„Пепел в снега“ е особено важна в творчеството на Сепетис не само защото е първият ѝ роман, а защото разказва част от нейната семейна история. Бащата на Рута е син на офицер от литовската армия, който бяга през Германия в Щатите точно по времето, когато се разиграват събитията в книгата и когато режимът на Сталин започва да извършва масови изселвания на хора от Прибалтийските републики“, обясни в „Артефир“ отговорният редактор на българското издание на книгата Милена Ташева.
Романът ни отвежда в Литва през 1941 година, когато офицерите на съветската военна полиция – НКВД, нахлуват в дома на Лина и разбиват на парчета семейството ѝ и живота, който познава. Бащата ѝ, уважаван ректор на университета във Вилнюс, изчезва безследно, а тя, майка ѝ и по-малкият ѝ брат са натъпкани във вагон за добитък заедно с други жертви, сред които адвокати, учители и лекари. Съдбовната нощ поставя началото на десетгодишно мъчително пътешествие, което среща читателите с многоликата човешка природа.
„Голяма част от тези истории, които Сепетис предава чрез романа си, всъщност са се случили на истински хора, разказани са ѝ от първо лице и тя просто ги оплита в сюжета на книгата си“, каза още Милена Ташева.
Писателката майсторски изгражда героите си и приобщава читателите към съдбата им. Богато описва вътрешния им свят, с което показва едновременно и най-доброто, и най-лошото у човека. Романът говори както за насилието, омразата и унижението, така и за саможертвата, майчината обич и спасителната сила на любовта.
А една от големите любови на Лина е рисуването. В него тя намира бягство от жестоката реалност, но и възможност да разкаже своята история и тази на близките до нея. Читателят става съпричастен към творческия ѝ процес, при който от пепелта в снега се ражда изкуство и надежда за връзка с онези, които са далеч.
Повече за романа на Рута Сепетис чуйте в звуковия файл.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg