Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Ковачева: Все още редица области не разполагат с Covid зони

Омбудсманът апелира за гъвкав механизъм на предписване на безплатни лекарства за лечение на инфекцията

| обновено на 13.10.21 в 11:52
Диана Ковачева
Снимка: Ани Петрова

В края на септември омбудсманът Диана Ковачева сезира здравния министър и управителя на Здравната каса за проблеми при разкриването на Covid зони и осигуряването на безплатни лекарства за домашно лечение.

Според Ковачева специализираните зони за консултация на пациенти с Covid не достигат, а на места, за да стигнат до тях, болните трябва да ползват обществен транспорт. Тя апелира и за гъвкав механизъм на предписване на безплатни лекарства за лечение на инфекцията.

Продължават ли проблемите, свързани с Covid зоните?

Темата коментира в “Нашият ден“ омбудсманът Диана Ковачева:

Проблемите, за които хората ни сигнализират, могат да се разделят в две групи. Първата група е свързана с достъпа до тези Covid зони, тъй като те не могат да бъдат посетени от всички хора поради тяхната липса.

В момента в България има около 80 Covid зони и за съжаление редица области изобщо не разполагат с такива – във Видин, в Силистра, в Смолян, в Търговище няма разкрити Covid центрове.

За Велико Търново, пак за цялата област, има само една такава зона, същото е и за Кърджали. Това означава, че хората, които живеят на по-отдалечени, труднодостъпни места, изобщо не могат да достигнат до Covid зони.


Вторият тип проблеми, за които ме сезират гражданите, са свързани с обявената възможност за издаването на безплатна рецепта за три безплатни лекарства във връзка с по-леки симптоми на Covid.

Covid центровете трябва да обслужват хора с по-леки симптоми на вируса, така че те да не се трупат при личните лекари и да ги облекчат. Въпросът е, че там, където няма такива зони, изобщо не могат да бъдат издадени такива рецепти. На второ място, личните лекари, които достигат хората, недостигащи до Covid зони, защото няма, нямат право да издават такива рецепти за безплатни лекарства.

Липсва гъвкав механизъм, защото трябва да бъде преразгледан списъкът на лекарствените продукти за домашно лечение, както нивото им на заплащане от Здравната каса. Ако вие получите една такава безплатна рецепта, трябва да отидете в една аптека, където тя да ви бъде изпълнена наведнъж. Ако някое от лекарствата го няма, просто губите правото си на безплатното лекарство, не можете да отидете в друга аптека и да си го набавите.

Смятам, че няма никаква пречка и трябва да бъде преосмислено, самите лични лекари да издават такива безплатни рецепти. Особено в началото на заболяването хората се обаждат по телефона на личния си лекар, за да се консултират.

На практика тези Covid зони не разтоварват личните лекари, защото в тях хората не са проследявани, имам информация от лични лекари. Какво се случва с вас, отново трябва да проследи личният лекар.

Ако Covid зоните не работят, трябва да има алтернативни способи за поемане грижата по отношение на пациенти с леки до средни оплаквания."

Отговор на институциите

"Преди около десетина дни изпратих една препоръка с конкретни въпроси до министъра на здравеопазването. Тези въпроси се базират на информация от наши жалбоподатели – техни въпроси. За съжаление обаче получих един изключително формален отговор, който не отговори на нито един от въпросите, които поставих, а само ме информира, че в бъдеще тези Covid зони ще бъдат оборудвани с безплатна апаратура.

От НЗОК също не получих отговор, както казах, само формален отговор, подписан от зам.-министър на здравеопазването, дори не от министъра. Изпратила съм и второ запитване със същите въпроси и с изразяване на сериозното разочарование от начина, по който Министерството се отнася към проблемите, които хората поставят пред мен."

Чуйте Диана Ковачева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44