Обикновено темата социална отговорност се свързва с ангажиментите на държавата, но промененият начин на мислене и реалността, в която живеем, показват, че по-успешният сегмент на социалната отговорност е тогава, когато в нея участва и бизнесът.
Корпоративната социална отговорност се оказва условие за икономическа устойчивост и растеж, за подкрепа на общностите, каузите и активното участие на бизнеса в обществения живот.
Кои са най-добрите практики в тази посока?
Темата коментира в “Нашият ден“ Йоана Колева от фондация „Сошъл Фючър”, стояща зад кауза – JAMBA. Портал за връзката между хората с увреждания в България и техните бъдещи работодатели.
“Ние не сме просто портал, отскоро сме и кариерен хъб – физическо пространство. Основната му мисия е да подкрепя хора с различни възможности в натрупването на умения и компетенции. Ние сме и връзката с компаниите, т.нар. "бизнес".
Целта ни е да можем да дадем на хората един добър старт чрез обучение. След като имат вече добра база и постигнем по-добра конкурентоспособност при самите тях, ги предлагаме като работна ръка на пазара на труда."
Сътрудничество с бизнеса
"То е градено няколко години. В началото представяхме идеята пред тях. След това валидирахме идеята, като поставяхме успешни примери, вече реализирани хора.
Имаме бизнес модел, който е стандартният HR модел, има комисионна, чрез която всъщност се издържа и организацията при назначаване на един човек, която е в размер на една работна заплата, еднократно на лицето, което ще бъде наето.
Трябва в компанията да има човек, който наистина да повярва в потенциала на тези хора."
Обучения
"Опитваме се да предлагаме разнообразни обучения, но се съобразяваме с възможностите на различните предизвикателства пред различните групи. Правим както обучения, свързани изцяло с ръчно правени сувенири. Много искаме да стартираме съвсем ново обучение – кулинарни умения, тъй като в новото пространство имаме и кухня и вече можем да си го позволим.
Фокусирани сме и към всички компютърни обучения и езикови обучения.
Корпоративната социална отговорност става все по-възможна, тъй като компаниите са изправени пред това да имат много избор как да реализират такива проекти. Вярвам в това, че партньорството в неправителствения сектор е много важно.
Най-лесно е хората, които имат интерес, да се свържат с нас на нашата Фейсбук страница."
Чуйте Йоана Колева в звуковия файл.
Фондация „Лева“ подпомага маргинализираните общности в района, финансира дейности в читалищата, детските градини и училищата в селата. Фондацията е собственост на един от утвърдените и големи винопроизводители в района на селата Сунгурларе, Лозарево, Черница, Славянци. Разговор с представител на фондацията.
Чуйте кои са добрите практики в дейността на фондацията от коментара в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg