1055 може да е всичко – номерът, който ни дават, за да станем част от редицата някъде, в нещо; номерът, който понякога сами си избираме; резултатът, който говори за нашите знания, постижения, а в някои случаи и грешки; навъртените километри; калориите, които искаме да изгорим; наличността по сметката ни; сумата, която трябва да платим за поредната материална придобивка; сборът от цифри, който определя в коя графа на статистиката сме. 1055 е и време, и липсата на такова за хората зад числото. Тези, които са в чакалнята и се молят 1055 да е всичко изброено, но не и броят в листата, която ги превръща от хора в цифри.
Към 3 септември 2021 година чакащите за трансплантация на орган у нас са именно толкова – 1055. Толкова и много повече, защото нерегистрираните надминават тази бройка, и то неколкократно.
Статистиката обезличава и отнема душата на проблема, но и показва болезнената реалност – България е на последно място по донорство на органи в ЕС. А има страни, в които реалността е друга и листа с чакащи няма.
За подобна утопия се борят Димитър Панайотов и Александър Николов. Водят битката постепенно, с малки крачки, както е присъщо за големите войни и бавната журналистика. Шест години те разработват машина на емпатията, която да ни помогне да разберем света на човека в нужда, в който един живот може да побере много други в себе си.
„Последният дар на човека“ е документален мултимедиен разказ за донорството на органи в България, но е история не за смъртта, а за живота и надеждата в него.
Димитър и Александър – единият завършил „Журналистика“ във ФЖМК на СУ, вторият „Фотожурналистика“ в London College of Communication, а заедно следват магистърската програма „Е-Европа“ – развиват разказа в осем отделни глави. Началото поставя историята на Георги – момчето със сърце от кестени, което прави темата за донорството лична и за двамата.
Особено за Александър, брата на момчето, което до края на тази и всяка друга история ще остане на 21.
Неговата съдба е последвана от надеждата за орган на други герои в разказа, от която ти идва да заплачеш, а след това разбираш и отрезвяващата истина – донорите са много по-малко от чакащите и това може да промени хода на всяка история. Стига някога да бъде проведен онзи тежък разговор, при който идеята за смъртта прави път на желанието да подариш живот.
До декември и останалите шест истории ще намерят своето място в големия разказ за „Последният дар на човека“. Всяка от тях ще бъде представен чрез средствата на документалистиката, но по дигитален, интерактивен начин. Димитър и Александър вярват, че именно това е тайната към разработването на социалнозначимите теми. Неслучайно си поставят за задача да превърнат документалния си мултимедиен разказ в първия трансмедиен проект у нас, който ще направи трудната информация достъпна и лесна за разбиране и ще провокира интереса на потребителите ѝ. В един момент „Последният дар на човека“ ще буди моралния ни и граждански дълг не само чрез интерактивния сайт dokumentalisti.bg, но и чрез множество канали – книга, подкаст, изложба, видео- и аудиозаписи.
Проектът излиза под шапката на Фондация „Документалистите“, която Димитър Панайотов и Александър Николов основават през 2020 година. С нея те искат да направят възможно и развитието на документалната журналистика, за която най-непробиваема се оказва финансовата бариера. Димитър и Александър обаче са наясно и с това и са готови да променят и тези нагласи в нашето общество.
И все пак промяната, която трябва да настъпи, започва оттук – от всичките над 100 срещи в повече от 15 населени места и 8 болници, които ни запознават със семействата на донорите, чакащите за нов орган и получилите такъв, и с лекарите, които се борят за оцеляването им.
„Последният дар на човека“ представя чрез думите на Димитър и снимките на Александър и три трансплантации и една донорска ситуация, първата, заснета у нас. Така те повдигнат наболелия въпрос за острия недостиг на органи за над 1000 българи, които чакат своя шанс за живот. Така целят да провокират разговор не само на институционално, но и на чисто човешко ниво – в семейството, където започва и свършва всичко. Защото дори само един човек да поиска да дари частица от себе си на друг, след като е подишал в ритъма на „Последният дар на човека“, мисията на Димитър Панайотов и Александър Николов би била изпълнена.
Същото може да се каже и за документалния филм на кинорежисьора, продуцент и сценарист Стефан Командарев „Живот от живота“, който показва реалната ситуация с трансплантациите в България само за да я промени.
Режисьорът подкрепя „Последният дар на човека“ и го смята за всеобхватен и задълбочен разказ. Затова и се присъедини към Димитър Панайотов и Александър Николов в „Какво се случва“.
Разговора можете да чуете в звуковия файл.
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg