Сезоните
„Като цвят есента ми е любима. Защото е толкова красиво и пъстро – тези топли тонове са ми любими, но аз обичам всички сезони. Навремето не обичах много зимата, защото не я бях опознал от красивата страна. А красивата страна на зимата е в планината. Всички сезони са безкрайно красиви и носят своето очарование. В изложбата има и няколко мои любими зимни пейзажи."
Пътят
„Пътят към храма е заложен у всеки човек. Имам няколко произведения, посветени на "Ел Камино". Мои приятели изминаха през 2007 г. цялото трасе – около 800 км в Испания. Моята поръка към тях беше да направят пейзажни снимки. Когато се прибраха, ми показаха стотици снимки. Това силно ме вдъхнови и на изложба през 2008 г. показах първите мои картини на тази тематика. Моите приятели три пъти са го минавали "Ел Камино", три пъти са ми носили снимки и като че аз самият да съм минавал този път… Може пък един ден да тръгна.“
Техниката
„Това е т.нар. „смесена техника“, защото освен темперни бои, аз слагам и различни пълнители – лепила, винервайс и т.н., за да се заздрави техниката, защото само с темпера не могат да се правят такива устойчиви на времето картини. Накрая се покриват с водоразтворим лак на акрилна основа и се получава една съвсем здрава картина. Това си е моя техника, която още в началото на 90-те години започнах да практикувам и си я развих във времето – оказа се устойчива във времето.“
"Пейзажите на Шунев са стилизирани, изпълнени в стила на наивизма, с чудесно живописно чувство и оригинална техника, която е вече неизменна част от стила и почерка на автора. Неговите картини са ясноразпознаваеми, извоювали във времето своето собствено лице. Публиката обича уюта в творбите на Владимир Шунев, който се усеща както в есенните, така и в зимните пейзажи, обича ярките виолетови лавандулови полета или ширналите се златни нивя, малките хълмчета и синьо – лилавите планини, обича ведрината на деня и красотата на нощта. Всичко това е събрано в изложбата „Златна есен“ и зрителите с радост могат да му се насладят", пише галеристката Надя Павлова.
Изложбата продължава до 31 октомври и може да бъде разгледана на живо, както и онлайн в сайта на галерия „Париж“. www.gallery-paris.com
Снимки – галерия „Париж“ и личен архив на Владимир Шунев
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg