Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво предвижда Реформа 11

Добромир Иванов: Едва под 4% от българите са склонни да имат собствен бизнес

Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация
Снимка: Здравко Петров

Реформа 11 на служебния вицепремиер Атанас Пеканов с оптимистичното име „Разрастване България“ касае предимно високотехнологичния сектор и индустриите с висока добавена стойност.

Ключово е стартъп и скейлъп компаниите в България да се развиват с по-бързи темпове и да остават регистрирани в страната.

Стартъпите са стартиращи фирми с добър потенциал за растеж. Скейлъп пък са бързоразвиващите се дружества. Развитието на компании с висока пазарна оценка е важно за разширяването и утвърждаването на средната класа в страната. Това би помогнало и за повишаване на привличането на директни външни инвестиции, се сочи в обосновката на стратегическия документ, който в момента е пуснат за обществено обсъждане.

Темата коментира Добромир Иванов от Българската стартъп асоциация и представител на Фонда на фондовете.

“Знаете, че в Плана за възстановяване става въпрос за много пари, но парите не са най-важното в него, колкото това, че те са обвързани с конкретни реформи.

Това, което виждаме в BESCO (Българската стартъп асоциация) – там са над 500 компании. Те са компании, които растат все по-бързо, но при много от тях така се развиват нещата, че не остават регистрирани в България, защото условията за правене на бизнес тук просто не са конкурентни.

Мечтата ни е да не сме наваксващи спрямо другите държави, а да сме изпреварващи. Как да създадем условия в България, така че там, където светът още не го е измислил с индустриите на бъдещето, България да е да от първите държави, която да предоставя добри условия."

Scale up Bulgariа

"Scale up Bulgariа се фокусира върху това да навакса част от тези изоставания, които имаме. Например Търговският ни закон е като за занаятчийница от ХIХ в., там ги няма много от инструментите.

България е държавата, която има най-нисък процент от хора, които изобщо възнамеряват някога да бъдат предприемачи и да имат собствен бизнес – под 4% от населението. Част от развиването на предприемаческата нагласа е да опиташ и въпреки че си се провалил, да опиташ отново. Законодателството ни е такова, че ако човек фалира, може до края на живота му да му е забранено да има бизнес. Няма друга развита държава, която да е толкова рестриктивна."

Целта на Реформа 11 е със 7 подреформи да осигури по-гъвкав начин, по който да работят компаниите.

"Много ключово нещо там е пенсионните ни фондове да могат да участват и да инвестират във фондовете, които подкрепят високотехнологичните компании, дяловите фондове."

Подробности за предвидените 7 етапа на Реформа 11 можете да чуете от Добромир Иванов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39