Тази вечер (22 октомври) във великолепната „Земпер“ опера в Дрезден ще се състои премиерата на операта „Дон Карлос“ на Верди. За първи път след пандемичните забрани театърът, който има 2000 места, ще може да посрещне 800 зрители. Режисьор на спектакъла е Вера Немирова, която само преди две седмици постави операта „Кармен“ в Нюрнберг, а веднага след Дрезден пристига в София за българската премиера на операта „Ариадна на Наксос“ на Рихард Щраус на сцената на националната опера.
Спектаклите в Дрезден ще бъдат на 22, 24 октомври и на 7 ноември. Премиерата е била предвидена за месец март със световен състав – диригент Кристиан Тилеман, Анна Нетребко, Юсиф Айвазов и Илдар Абдразаков. „Ние сме много, много свързани с тях. Те ни стискат палци, тъй като не могат да бъдат с нас“.
Вера Немирова е във възторг от певците, с които работи. Родриго ще бъде младият баритон Андрей Бондаренко, който според нея е откритие. Крал Филип II е Виталий Ковальов, който си е спечелил славата на един от добрите интерпретатори на Вотан. Заглавната роля ще представи италианецът Рикардо Маси. Елизабет ще бъде солистката на Болшой театър Динара Алиева, а Еболи ще е Анна Смирнова, която е представяла тази партия в Метрополитен опера, Ню йорк и в Дойче опер, Берлин.
„Ще бъде една изключително необичайна и интересна вечер, защото ще започне с премиера на един от най-известните съвременни композитори Манфред Тройян, който е писал и опери“ – споделя Вера Немирова. Кристиан Тилеман искал да направят обичайната италианска версия на опера, но същевременно решил, че публиката трябва да узнае как са се запознали Дон Карлос и Елизабет. Затова поръчал на Тройян да напише 13 минутно встъпление използвайки темата на Верди от картината във Фонтенбло.„Ние обогатихме тази идея и освен с този прелюдиум ще прозвучи и интерлюдия за соло виолончело също от Манфред Тройян с средата на операта, която ни трябваше за един преход“.
На фона на встъплението двама абсолвенти от известното балетно училище „Палука“ ще представят срещата на Дон Карлос и Елизабет.
В звуковия файл чуйте какво още сподели Вера Немирова.
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg