„Хемус“ – двуезичното списание за българска култура и обществен живот в Унгария – отбеляза 30-годишния си юбилей. Изданието е основано през 1991 година в Будапеща и се списва и поддържа от българската общност в страната.
„30 години не са малко. Сами по себе си, разбира се, те не са предмет на гордост, но не мога да сдържа радостта си, че доживяхме този юбилей“, сподели в ефира на „Какво се случва“ главната редактора на списанието – преводачката Светла Кьосева, която е част от него от самото му създаване.
Чрез авторски текстове на български и на унгарски език, разговори, интервюта и дискусии „Хемус“ представя родната ни култура в различните ѝ проявления – литература, театър, изобразително изкуство, музика и танц, история и обществен живот. На страниците на списанието, изпълнени с илюстрации на български художници, е отделено широко място и за българо-унгарските взаимоотношения вчера и днес.
Голяма част от преводачите, които пишат в „Хемус“, са поели своя път в света на езика именно от редакцията му. През 2013 година списанието получава и учредената същата година награда на Фонд „13 века България“ за българска медия по света.
„Въпреки че живеем и работим в Унгария, за нас приемът в България, в българските културни среди е изключително важен, защото така ние черпим и енергия, и вдъхновение. Много сме щастливи и се радваме на тяхното признание“, добавя още Кьосева.
„Хемус“ осъществява контакт между двете култури и дава възможност на авторите да общуват и работят по различни теми. Целта на списанието е да не се затваря в страниците си, а да достига до повече читатели, и то по различни начини.
Днес, когато въпросът за оцеляването на културните издания е почти с ясен отговор, списанието повдига дискусия по темата. Първо в Будапеща, а след това и в София.
Към Светла Кьосева в този разговор се присъединиха Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник“, Пенка Ватова – директор на Института за литература и изследовател на културния периодичен печат, и Ласло Бедеч, унгарски лектор в СУ „Св. Климент Охридски“. Те обсъдиха пътищата, по които културните издания биха могли да разширят своята публика и въздействието си върху нея.
„Истината е, че колкото и да се разширява тази публика, ако изданията не получават достатъчно финансиране, те са обречени на загиване“, смята главната редакторка на „Хемус“. Според нея на този етап е невъзможно културните издания да се самоиздържат. И макар това да е преди всичко въпрос на културна политика на държавата, то не отменя задълженията и усилията на изданията да търсят път към читателите си."
„Тези разговори са предизвикани и от желанието на списание „Хемус“ да свери своя часовник с други подобни по задание поне издания и по някакъв начин да се позиционира в културния живот както на Унгария, така и на България“, каза още Светла Кьосева.
Повече от нея можете да чуете в звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg