На 24 октомври се навършват 92 години от рождението на писателя Йордан Радичков. Произведенията му са преведени на 37 езика и са издадени в 50 страни по света. Номиниран е 2 пъти за Нобеловата награда за литература. Радичков е удостоен с много отличия в България и по света. Лауреат е на престижната международна италианска награда „Гринцане кавур“ за белетристика (1984) и с Кралския шведски орден „Полярна звезда“ (1988). За книгата си „Малки жабешки истории“ е вписан в Почетния списък „Ханс Кристиан Андерсен“ на Международния съвет на детската книга през 1996 г., има и още много международни и национални отличия. На писателя е наименуван Радичков връх на остров Ливингстън в Антарктика.
На 23 октомври в 11.30 часа в Заседателната зала на Община Берковица бяха връчени за втора поредна година наградите за най-добри нови сборници с разкази на името на големия писател Йордан Радичков. Церемонията по награждаването можете да видите тук
Специална награда „Дебют“ получи Емилия Милчева за сборника „Ела и ме спаси“. Емилия Милчева е журналист по професия. В двадесет разказа нейната книга представя един меланхоличен поглед към една съвременна България, пречупен през нейния опит и усещане. „Ела и ме спаси“ е спасението, което чакаме. От страхове, от неслучване, от илюзии.
Специална награда „Свирепо настроение“ получи Константин Петров със своите 11 разказа в „Кутия за спомени“. Книгата му хрумва в годината, в която губи майка си. Всеки един от нас има скрита някъде своя кутия за спомени, която откриваме сбогувайки се с някои вещи. Тези спомени ни помагат да оцелеем духовно и физически, да направим живота си по-поносим, по-търпим след загубата, за да продължим напред.
За „Шахматни етюди или 32 бели полета" Николай Петков получи втора награда.
Третата награда бе връчена на Албена Стамболова за сборника „Драки и къпини“. Албена Стамболова е българска писателка, преводач и преподавател. Нейният сборник от поезия в проза и рисунки се чете с изключителна лекота, чувстваш се близък до всички случващи се истории, изпитваш истинско удоволствие от завръщането назад към природата.
Големият победител във второто издание на НЛН „Йордан Радичков“ 2021 е Елена Алексиева за „Прекъсването на Самсара“, която не успя да присъства на награждаването. Тя получава финансова премия в размер на 1500 лв. и статуетка на скулптора Емил Попов.
Известният скулптор споделя, че за статуетката черпи вдъхновение от „Хора и свраки“ на Радичков. Смята яйцето за общ всеобхватен символ в творчеството на писателя, който свързваме с живота, новото начало и възраждането. Статуетката представлява документален колаж, превърнат в релеф, в който се виждат двустранно птици и сюжети от книгата.
От следващата седмица книгите ще обогатят фонда на Градската библиотека „Йордан Радичков“ в Берковица. Община Берковица благодари на всички автори за участието.
Писателят, член на журито и активен организатор на наградите на името на Йордан Радичков, Горан Атанасов, сподели в "Артефир", че има много талантливи български автори на разкази.
Чуете повече подробности от звуковия файл.
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg