Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Милена Карчева: Мерките срещу Covid са необходими и адекватни

Апелирам към по-голяма социална отговорност на учителите

| обновено на 27.10.21 в 11:39
Снимка: БГНЕС

Адекватно ли е управлението на четвъртата вълна на пандемията от Covid-19? Какъв тип мярка е зеленият сертификат и действа ли регионалният подход?

Темите коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Милена Карчева, епидемиолог, ръководител на катедра „Инфекциозни болести, епидемиология, паразитология и тропическа медицина“ на МУ-Плевен.

“Статистиката за коронавируса е притеснителна, защото повишения интензитет на разпространение на вируса в период на предстоящ грипен сезон, буди притеснения и изисква взимане на мерки.

От една страна е притеснителен фактът с повишената заболеваемост и повишения брой случаи, от друга страна приемам това като един нормален епидемиологичен феномен, който се случва при въздушно-капкови инфекции.

По отношение на разпространението на въздушно-капковите инфекции, а и не само, в началото на есента и в началото на зимата това е обичайно заради струпването на много хора и оформянето на ученически, студентски и трудови колективи."

Доц. Милена Карчева

Ефективност на мерките

"Разликата с предходните години е, че имаме ваксина, което предполага тя да намира все по-широко приложение и евентуално предстоящият пик през ноември или декември да бъде по-нисък в сравнение с миналата година.

По отношение на заразните болести винаги трябва да се предприемат комплексни мерки. И по отношение на този, който е болен, като карантина, изолация, лечение и хоспитализация, а също и по отношение на хората, които нямата имунитет.

Намирам мерките за необходими и адекватни. Дали ще бъдат 100% ефективни, никой не се наема да каже. Науката и държавата е длъжна и предприема някакви мерки."

Зеленият сертификат

"Аз съм за него, защото имах възможността в края на лятото да пътувам за Кипър, къде този сертификат беше въведен в заведения, в молове и в обществените места се изискваше от клиентите. Имаше едно спокойствие и донякъде гарантирана безопасност.

В по-дългосрочен план това е и мярка за ограничаване, защото, поставяйки го като право на достъп, някъде, хората се замислят дали искат да имат свободата да извършват определена дейности, или не."


Регионалният подход

"Мисля, че на този етап той е подходящ, защото както миналата година, така и сега най-проблемните градове са София-град, Пловдив, Варна  – и това изисква малко повече ресурс и усилия в центровете с по-висока заболеваемост."

Училищата

"По отношение на училищата имам собствено виждаме. Апелирам към по-голяма социална отговорност на учителите. Този нисък процент на имунизирани учители, който се регистрира през лятото и миналата пролет, ме обезпокоява. В училищата трябва да се създаде здравословна среда и трябва да го направят преподавателите с личния си пример."

Прогноза

"Не мога да се наема с прогноза кога ще приключи четвъртата вълна, но ако се имунизират повече хора, се надявам пикът на тази вълна да е по-нисък."

Чуйте д-р Милена Карчева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, mu-pleven.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57