Документален филм-портрет "Карабаджо" и изложба, посветена на седемдесетата годишнина от рождението на именития български художник Ганчо Карабаджаков, ще представи на 28 октомври Художествената галерия "Борис Денев" във Велико Търново.
Събитието е посветено на 70-ия юбилей на твореца. Пространството на обновената галерия ще покаже 70 създадени от него платна от средата на 70-те до края на 2020 година, предоставени от галерии от цялата страната и частни колекционери. Част от творбите от ранния му период ще бъдат представени за първи път пред публика. Картините са подбрани от екипи на галерията и курирани от доказания изкуствовед доц. д-р Ружа Маринска.
Ганчо Карабаджаков е роден 1951 г. в Ямбол. След като завършва в художествена гимназия в Казанлък, пътят му продължава в НХА в София, където следва Илюстрация и художествено оформление на книгата при проф. Христо Нейков.
След дипломирането си реализира десетки монументални фрески и развива характерния си живописен почерк. Освен творец Ганчо Карабаджаков е и активна обществена фигура. От 1981-а участва във всички регионални и национални изложби с живопис, работи и в областта на монументалните изкуства. Има над петдесет самостоятелни изложби в страната и чужбина. Ганчо Карабаджаков работи в областта на фигуралната живопис. Той е реализирал повече от 60 самостоятелни изложби в страната и в чужбина.
За филма разказва в “Нашият ден“ Теодора Андрецуди, продуцент и режисьор на филма.
“Това е документален филм за Ганчо Карабаджаков, но като всеки документален филм той трябваше да има фокус. Дали ще проследим творчеството, дали само автора.
В тази специфика на “Карабадажо“ се оказа, че личността е толкова силна, колкото и неговото творчество. Личността е изключително силна при него и именно заради това изнесохме това заглавие.
Постарахме се във филма да говорят хората, които са останали през годините до него – Митко Щерев, проф. Иван Харалампиев, Стефан Цанев, проф. Вихрони Попнеделев, Марин Добрев – не мисля, че бих могла да изброя всички."
За изложбата разказва в “Нашият ден“ Мартин Митев, директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново:
“Изложбата стана изключително интересна. Все още я редим. Всичко се случва буквално в последния момент, не поради нещо друго, а поради обхвата на неговото творчество.
Вярваме, че ще представим непознатия Ганчо за нашата общественост. Онези периоди по времето и след студентските му години.“
Чуйте Мартин Митев в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg