На 1-ви ноември (по стар стил 19 октомври) православната църква чества паметта на св. Иван Рилски. 1-ви ноември е избран и за почитане на делото на големите българските държавници, книжовници и революционери, положили основите на съвременна България. Защото, приемайки св. Иван Рилски за най-великия български светец и покровител на българския народ, нашите предшественици са определили и житието на големите българи като образец на всеотдайност и любов към ближния и отечеството, по примера на св. Иван Рилски.
По инициатива на група български интелектуалци – като проф. Любомир Милетич, Михаил Арнаудов, Стилиян Чилингиров, Адриана Будевска и много други – министърът на народното просвещение в правителството на Александър Стамболийски – Стоян Омарчевски – предлага на едно от заседанията на Министерския съвет през 1922 г. на 1-ви ноември да бъде чествано делото на българските народни будители. И от 1923 г. този ден е окончателно определен за общонароден празник след подписване на Закона за празниците и неделната почивка от Цар Борис III, в който официално е добавена и тази дата като Ден на народните будители. Oт 1945 г. до 1992 г. празникът е заличен от българския празничен календар.
Честването на делото на българските будители е възобновено по инициатива на проф. Петър Константинов, председател на Общонародното сдружение „Мати Булгария“.
И днес не можем да не си зададем въпроса какъв е образът на българския будител, каква е неговата роля, кой е той..? А може би една радиопрограма като „Христо Ботев“ – програма за култура и образование на Българското национално радио – е с най-значим „будителски“ принос в нашето модерно и вече и тревожно време…? За това е разговорът в предаването с Митко Новков, директор на програма „Христо Ботев“.
Митко Новков е магистър по психология и философия, доктор на Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ „Св. Климент Охридски“. Той е известен литературен критик, медиен наблюдател, театрален, кино- и художествен анализатор. Автор на много книги и на редица публикации във всекидневния и специализирания културен печат. Д-р Новков е носител на национални награди, между които „Джон Паница” за медиен анализ и „Христо Г. Данов“ – за представяне на българската литература.
До скоро Митко Новков беше отговорен драматург на екип „Драматургични форми“ и ръководител на Радиотеатъра. Автор и водещ е на предаването „Премълчаната история“ по програма „Христо Ботев“.Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg