Рори Милър е американец, който идва в България като учител по английски език, но вече има свои проекти, свързани с българското минало. Негова идея е да създаде рецептурника „На око“, в който да събере рецепти и истории от всички етнографски райони на България. Страстта му към готвенето се смесва с интереса му към възрастните хора в българските села, от които иска да научи не само необичайни кулинарни практики, но и житейски разкази.
“Почти целият ми живот е свързан с храната". Според него изразът „На око“ звучи много по-добре на български, отколкото на английски. „Можеш не само да готвиш „на око“, но и да живееш „на око“, да обичаш „на око“, истинският художник е човек, който може да импровизира“ – казва той.
Преди две години прекарва известно време в село Неговановци, успява да говори с много хора и усеща колко е важно за тях да бъдат търсени и изслушани. „Те се чувстват тъжни, защото са забравени, а ние, които сме взели всичко от тях, нямаме време и възможност да бъдем там. Те имат много истории, мисля, че е важно да ги чуваме.“
Така „На око“ изобщо не се ограничава до кулинарните рецепти, това е сборник с истории за живота – „Научих от тях, че най-важните неща наистина са най-важните неща и не бива да забравяме това“ – казва Рори Милър.
Чуйте го в „Какво се случва“
Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме 266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература. Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..
Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..
От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..
От днес до 20 юли в галерия "Лампион" може да бъде видяна изложбата живопис на Тошка Иванова. Авторката, която е психодрама експерт, не определя себе си като художник, но цял живот рисува. Заглавието на изложбата "Убежищни точки" е игра на думи – между убежищата в нас и убежната точка в рисуването, споделя в "Нашият ден" Иванова...
В каква атмосфера протича второто издание на фестивала "Девет слона" и кои са акцентите в програмата до края на седмицата – разговор в "Нашият ден" с куратора Виктория Драганова . За фестивала , който превръща София в сцена, галерия и място за нови връзки, Драганова казва: " Искаме да споделим историите на града, да поканим жителите да се..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg