Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РСМ след оставката на Заев – какво следва

Снимка: БГНЕС

В началото на седмицата, след като партията му загуби балотажа на местните избори в редица градове, премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев подаде оставка като министър-председател и лидер на Социалдемократическия съюз на Македония. На пресконференция в Скопие Заев подчерта, че няма нужда от предсрочни парламентарни избори. Заев все още не е внесъл оставката си в парламента. След среща със Заев лидерите на партиите и управляващата коалиция искат той да оттегли оставката си, защото решението е прибързано.

Темата коментира в “Нашият ден“ балканистът Райна Асенова.

“Според мен не е възможно оттегляне на оставката на Заев, още повече, че се появиха такива спекулации, особено от страна на ВМРО-ДПМНЕ, които казаха, че Заев е подал оставка, но остана във Фейсбук оставката и всъщност няма да я подаде.

Появиха се и такива тълкувания, че той може да остане премиер до декември, докато мине последният Европейски съвет, на който трябва да се произнесат европейските лидери за по-нататъшния път на Република Северна Македония към ЕС и да се види дали България ще премахне блокадата по тоя път.

Кабинетът на Заев късно снощи излезе със съобщение, в което обяви, че оставката може да се смята за подадена и просто в момента се водят разговори с коалиционните партньори за стъпките след това."

Оставката

"Самият акт на подаване на оставка можем да интерпретираме като разочарование. Мисля, че Заев малко се изхвърли след първия кръг, когато видя, че кандидатът и досегашен кмет на Скопие Петре Шилегов губи от Данела Арсовска. Тогава той премина в една доста яростна кампания, в която намеси и България. Тогава той се зарече, че ако Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) загуби кметските избори в столицата, той ще подаде оставка.

Заев може би искаше просто да помогне на своята партия да не изгуби Скопие, защото, както е известно, който управлява столицата, управлява и страната.

Има три варианта пред политиката в РСМ. Първият е – управляващото мнозинство да издигне друг кандидат за премиер, най-вероятно от редиците на социалдемократите. Може би това ще е самият Никола Димитров, вицепремиер по европейските въпроси, който стана известен у нас със силно антибългарските си приказки.

Вторият вариант е да се направи служебно правителство. Третият е предсрочни избори, който обаче е най-малко вероятен, въпреки че ВМРО-ДПМНЕ заявява готовност и решителност да се яви на тези избори."

Бъдещето на Заев в политиката

"Мисля, че Заев няма да излезе така бързо от политиката. Не бих го зачеркнала още. Въпреки недостатъците той направи доста смели крачки в желанието си да придвижи РСМ, успя да я направи член на НАТО.

Лошото е, че той подписа договор с България, но всички видяхме, че не се спазва от страна на РСМ и това доведе до тази блокада. Той и СДСМ се опитват да прехвърлят отговорността върху България, но това не е така. Посочвано е от около две години кои точно точки на договора не се спазват.

Има много трудности при прилагането на двустранния протокол. Зависи кой ще бъде премиер, ако това е Никола Димитров, ни очакват доста трудни моменти."

Чуйте Райна Асенова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40