Критична точка – пик на четвъртата вълна на Covid епидемията. Каква е картината през погледа на клинициста?
Пулмологът проф. Коста Костов говори в "Нашият ден":
Картината
"В момента обществото ни и здравната ни система се намират в тежка форма на болестта пред критичната зона – с дихателна недостатъчност, с необходимост от кислород, защото натоварването е огромно, чакат болни в спешния сектор. Това е критично боледуване на системата, който може да доведе до тежък срив и за съжаление, до неизбежен локдаун. Ако до края на седмицата няма спад на броя на заразените, починалите, тежко боледуващите, хоспитализираните, не виждам друг изход. Системата ще се срине, защото има недостиг на екипи, недостиг на медикаменти и всичко това ще се отрази зле на общата успеваемост на лечебния процес."
Разлики в клиничната проява на инфекцията
"Характерното е много по-краткия инкубационен период. В първата и втората вълна инкубационнният период беше между 5 и 7 дни. Сега той е не повече от 4-5 дни. Това означава, че натоварването към системата е много по-бързо. Делта вариантът води до по-тежко протичане."
Заключение
"Науката е категорична, че тежкото протичане, хоспитализациите, смъртността са видими най-вече там, където има много нисък колективен имунитет. Там, където има висок колективен имунитет, може да има високо число инфектирани, но няма такова число смъртност. При нас смъртността е висока, защото имаме много ниско число колективен имунитет – едва 23-25% ваксинирани. А това означава огромен терен за развитие на делта варианта. Ефективна борба с епидемията може да се води само там, където има комплексното спазване на противоепидемичните мерки – индивидуални (маска, дезинфекция, дистанция), обществено значими (изолиране на контактните и позитивните) и на този фон – един голям обем на ваксинация."
Проф. Костов обърна внимание на постковид синдрома. Обществото се е насочило в момента към острата форма Covid-19, но не предполага колко много пациенти се нуждаят от специализирана и прецизна лекарска помощ след това, подчерта пулмологът.
Чуйте повече от звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg