„От Кюстендил до Монреал по невидимите нишки на едно пътуване в двете посоки на времето, Невена Митрополитска пренася характери и спомени през една вълнуваща лична история между две майки и една внучка“, казва Еми Барух за новия роман на Невена Митрополитска. „По релсите“ е трета книга на авторката, която засяга темата за българските евреи и Холокоста.
Две жени – баба и внучка, два свята, които взаимно учат уроците на времето си. Книгата проследява паралелно историята на детството, зрелостта и старостта на бабата от еврейско кюстендилско семейство, която се преплита с тийнейджърския живот на внучката, емигрантка с майка си в Канада. Самата Невена Митрополитска живее от 2002 година там и повод за написването на книгата е една нейна ученическа екскурзия преди години, когато тя е 15-годишна, до Освиенцим в Полша… „Успоредяване на истории, преплитане на фабули, пише Митко Новков, осмоза между сюжетни линии – това е нейната запазена марка, която тя владее майсторски и прилага с вещина“.
Романът „По релсите“ ще бъде представен в Литературен клуб „Писмена“ в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ в четвъртък от 18.30 часа и в Пловдив на 5 ноември 2021, петък от 18.00 ч. във Винтидж кафе в Дома на културата „Борис Христов“.
Чуйте Невена Митрополитска
Невена Митрополитска е родена през 1969 г. в София. Завършила е руска и английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, библиотекознание и информационни науки в Université de Montréal. Автор е и на романите „Анна и планината“ (2015 г.) и „Дарът“ (2019 г.), издадени също от Жанет 45.
От 2002 г. живее със семейството си в Монреал, Канада.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg