Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Новите селяни“ – бягството като решение на проблема със замърсяването

Снимка: facebook/Слънчевата-ферма

Кои са “новите селяни“ и увеличават ли се те? Какви са причините за бягството на млади хора от градовете?

Темата коментира в “Нашият ден“ социологът и журналист Гавраил Гавраилов.

“Прекарвайки всеки ден в големия град, се чудя защо не съм се преместил. Пандемията отключи желанието на градските хора да потърсят бягство от мръсотията сред по-чистата селска природа. Вероятно тази тенденция ще продължи.

Гавраил Гавраилов

За 2020 г. имаме някъде около 85 000 “нови селяни“. Преброяването ще покаже каква е реалната картина, но със сигурност тази тенденция ще продължи. Просто защото условията за живот в големите градове стават все по-непоносими.

Проблеми са също липсата на чиста храна, качествен транспорт и особено липсата на места в яслите и детските градини. И когато всички тези те се умножат в една стресова ситуация, в която в момента живеем, младият човек си задава въпроса – “Защо трябва да правя тази кариера, след като мога да отида някъде на село и да започна собствен бизнес и евентуално да се чувствам много по-щастлив?“. Всички тези неща в града, щастието като цяло, все повече липсват.

Има и хора, които не са успели да се адаптират, избирайки преместване на село, това са обикновено градските мечтатели, които отиват на село с една идеалистична представа за живота там.

Освен борбата с енергийната бедност на село има и много други проблеми, свързани с основна липса на социални услуги."

Чуйте какво затруднява хората, които се преместват на село, от Гавраил Гавраилов в звуковия файл.


Снимки: Facebook/Слънчевата-ферма, Facebook /Гавраил Гавраилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11