На 5 ноември се чества Денят на металурга. С разпореждане 827 на Министерския съвет от 19 ноември 1963 г. денят е обявен за Професионален празник на българските металурзи по повод влизането в експлоатация на тази дата на Металургичния завод "Ленин" в Перник (1953) и на Стопанския металургичен комбинат "Кремиковци" (1963).
Днес ситуацията и металургичното производство е различно и има други цели и потребители. Как живее този отрасъл в условията на Covid пандемията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия:
“Последните данни на статистиката показват, че в момента в металургичната индустрия са заети 15 000 човека у нас. Разбира се, то е динамично и се променя. Това е в целия обем производство на основни метали – черна, цветна металургия и леене на метали."
Металургичното предприятие днес
"Металургията не е това, което беше. Днес е съвсем различно. Често казвам, че представата за металургията като тежка и трудна професия във физически план е твърде остаряла. Днешните технологии са изкарали от цеховете работната ръка, те са в командните зали на компютри. Повечето тежки работни места вече са механизирани и автоматизирани. Работата е много отговорна. Изисква се висока квалификация."
Зелената сделка
"Първото нещо, което професионално неизкушен човек би казал, е – “Ще закрием металургията, за да има “зелена сделка“. Днешната металургия не е най-големият замърсител по отношение на парникови газове. Тъй като в металургията има два типа емисии. Едните са технологични от самия процес, другите са свързани с потреблението на електроенергия като въглероден отпечатък върху крайната продукция. В българската металургия няма вече големи емитенти на въглероден диоксид. “Кремиковци“ беше такъв, тъй като имаше доменни пещи.
Заплащането ни е по-високо от средното, средният месечен доход е около 2000-2200 лева в черната металургия, но в цветната вече надхвърля 2500 лева."
Как се отразява покачването на цените на електроенергията върху бранша можете да чуете от Политими Паунова в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg