Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 ноември – Ден на металурга

Политими Паунова: Днешната металургия не е най-големият замърсител по отношение на парникови газове

Снимка: Pixabay

На 5 ноември се чества Денят на металурга. С разпореждане 827 на Министерския съвет от 19 ноември 1963 г. денят е обявен за Професионален празник на българските металурзи по повод влизането в експлоатация на тази дата на Металургичния завод "Ленин" в Перник (1953) и на Стопанския металургичен комбинат "Кремиковци" (1963).

Днес ситуацията и металургичното производство е различно и има други цели и потребители. Как живее този отрасъл в условията на Covid пандемията?

Темата коментира в “Нашият ден“ Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия:

“Последните данни на статистиката показват, че в момента в металургичната индустрия са заети 15 000 човека у нас. Разбира се, то е динамично и се променя. Това е в целия обем производство на основни метали – черна, цветна металургия и леене на метали."


Металургичното предприятие днес

"Металургията не е това, което беше. Днес е съвсем различно. Често казвам, че представата за металургията като тежка и трудна професия във физически план е твърде остаряла. Днешните технологии са изкарали от цеховете работната ръка, те са в командните зали на компютри. Повечето тежки работни места вече са механизирани и автоматизирани. Работата е много отговорна. Изисква се висока квалификация."

Зелената сделка

"Първото нещо, което професионално неизкушен човек би казал, е – “Ще закрием металургията, за да има “зелена сделка“. Днешната металургия не е най-големият замърсител по отношение на парникови газове. Тъй като в металургията има два типа емисии. Едните са технологични от самия процес, другите са свързани с потреблението на електроенергия като въглероден отпечатък върху крайната продукция. В българската металургия няма вече големи емитенти на въглероден диоксид. “Кремиковци“ беше такъв, тъй като имаше доменни пещи.

Заплащането ни е по-високо от средното, средният месечен доход е около 2000-2200 лева в черната металургия, но в цветната вече надхвърля 2500 лева."

Как се отразява покачването на цените на електроенергията върху бранша можете да чуете от Политими Паунова в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15