Милен Атанасов Миланов е български актьор, меценат, съосновател и председател на Фондация „А`Аскеер“. Завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Кръстьо Мирски, ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1977). Изиграл е десетки роли в легендарни спектакли на режисьорите Любен Гройс, на когото е асистент-режисьор на постановката "Медея" и с когото работи до преждевременната му кончина над ролята на Хамлет по уникалния Гройсов превод на едноименната Шекспировата драма; Иван Добчев, Юлия Огнянова, Леон Даниел, Крикор Азарян, Асен Шопов, Маргарита Младенова, Красимир Спасов, Николай Ламбрев – Михайловски, Диана Добрева и др.
Милен Миланов е главен герой в “Нашият ден“.
“Изкуство днес се прави, както се е правило вчера, така както ще се прави и утре. Всичките тези временни затруднения са неща извън изкуството. Независимо от всичко, което ни пречи – пандемията, която е ужасяваща, икономическата криза и много други неща. Те се отразяват на хората на изкуството, но не се отразяват на самото изкуство.
Човекът на изкуството има стремежа да прави изкуство. Не обичам отражателните нагони в изкуството, да отразяваме сегашното време. Това имаше смисъл навремето, когато театърът беше един от малкото острови на борба срещу тоталитаризма.
Изкуството се занимава с вечните ценности – и на християнството, и на мюсюлманството, и на будизма, и на останалите религии.
Има една разработка, определяща 36 големи теми в живота на един човек – любов, изневяра, успех. От Аристотел и Платон досега ние се занимаваме през Шекспир, през Данте и досега през Йордан Радичков се занимаваме с тези неща.
Заниманието на изкуството и литературата трябва да бъде човекът, екзистенцията, само тогава има някакъв дълбок и истински смисъл. Това може да стане и със съвременни теми, не отричам това, но те трябва да бъдат разглеждани дълбоко и общочовешки."
Бизнесът
"Още от 1990 г. съм започнал да се занимавам с бизнес, но никога за един час не съм напускал театъра. Така съм устроен – почивах си от банката в театъра и обратното. Работата в една банка е съвсем различна, заемал съм и други бизнес постове. Преди 15 години се отказах от тези занимания. Естетиката на морала в бизнеса и естетиката на морала в театъра са различни. Моралът на човек си остава навсякъде един и същ – и в банка, и в театър, и в галерия, и в МОЛ."
Изкуството трябва да се подпомага безусловно или поне с правилното основание."
Чуйте Милен Миланов в звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg