Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Простихме се с проф. Иван Кочев

Снимка: zonaburgas.bg

Само ден преди празника на народните будители от нас си отиде проф. Иван Кочев, изтъкнат български езиковед, работил най-вече в областта на българската диалектология, фонология и фонетика, балканското и славянското езикознание. Дълги години проф. Кочев работи в Института за български език на БАН, ръководител е на Секцията за българска диалектология, от 1978 до 1988 г. е заместник-директор на Института. Почти две десетилетия е заместник-директор на Македонския научен институт. Чете лекции по българска диалектология в Софийския университет и в Югозападния университет. Съавтор и съредактор е в „Българския диалектен атлас“. Поел по пътя на своите предшественици като видния диалектолог проф. Стойко Стойков, проф. Иван Кочев предава знанията, опита и любовта си към народните говори и хората от различните краища на страната ни на своите студенти и млади колеги.

С особено внимание и последователност той изследва и българските говори извън днешните ни държавни граници. Родолюбивия дух носи от семейството си – преселници от град Струга, днес в Северна Македония. Проф. Иван Кочев е роден в Поморие, но винаги пази връзката и дълбоката любов към родното място и паметта на предците си от известните възрожденски фамилии Хаджови и Миладинови. За проф. Кочев като учител и колега си спомня проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10