Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминалната история „Знам къде живееш“

Норвежката писателка Уни Линдел дебютира в България с шедьовъра си „Знам къде живееш“. След 50 книги в различни жанрове и 35-годишна писателска кариера Уни Линдел се превръща в един от най-големите норвежки автори в криминалния жанр заедно с Том Егеланд и Ю Несбьо. Авторката е двукратен носител на най-престижната награда за криминален роман в Норвегия – „Ривертон“. За същата награда е номиниран и романът ѝ „Знам къде живееш“, който вече е преведен на български. 

Сюжетът на елегантния и силно въздействащ трилър разглежда криминалния случай със шестгодишната Туна, която е изчезнала без следа. В романът, който е изпълнен с убийствено напрежение и обрати, полиция, престъпници и жертви се надпреварват с времето, а залогът са човешки животи. Книгата „Знам къде живееш“ показва как ужасни събития от миналото могат да имат разтърсващи последици в настоящето, твърди литературният критик Пламен Тотев:

„Нашата представа на по-южните хора е, че на север с намаления ден се отключват повече псхологически проблеми, престъпност, макар че животът в Скандинавските страни може би е по-сигурен, но по някакъв начин това се отразява на героите. Уни Линдел е майсторка, която вае своите образи и те продължават да се появяват и в следващи книги. Например в „Дронът“, която предстои да издадем следващата година.

„Героите на Уни Линдел живеят, обичат и убиват с фантастична прецизност и финес!“ – това е характеристика, която прави Лиза Марклунд на Уни Линдел. Оценката на колегите по перо е много важна. С голяма прецизност Уни Линдел успява да развие сюжетите в книгата. Книгата вече има много читателски мнения. Читателите харесват психологизма на писателката, те живеят с тези герои, читателят успява да съпреживява, това е майсторството на Линдел в този жанр. Държи напрежението и потапя в една много вярна психологическа атмосфера. В сюжета роля играе и Библията, между чиито корици се намира списък на хора, които трябва да бъдат убити, и който главната героиня Ани успява да открие, но сякаш късно. Нещо, което е свързано с Библията, е асоциацията със смъртоносните грехове, които трябва да се разкажат. В случая се предсказва за тази фаталност. Авторите в този жанр вече излизат от калъпите на жанра, по-креативните успяват да хванат няколко паралелни истории.“

Чуйте повече в звуковия файл за трилъра „Знам къде живееш“ на норвежката писателка Уни Линдел, който вече е преведен на български и очаква своите читатели.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45