С концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и различни музикални работилници премина изданието на Пловдив фестивал. В програмата участваха великолепни световно известни китаристи – Павел Щайдл, Дарко Багески, Джак Ханчер, Филип Мишкович, Ченг Ши, Елеонора Перретта, Ловро Перетич, Влатко Стефановски и много други. В последните години, фестивалът се наложи като най-голямото и чакано китарно събитие в региона, което привлича любители на класическата китара и любители на музиката да станат част от магията на китарата. Стремежът на организаторите е да представят на фестивалните сцени, заедно с утвърдените имена от световната музикална култура и млади артисти – бъдещи звезди. Фестивалът отличи и своите победители в международна конкурсна програма, заяви артистичния директор на фестивала – Христо Коликов.
„Конкурсът беше онлайн, участниците изпращаха видео – записи. Нямаме призьор за първото място, но имаме две втори места – Франциско Луис от Португалия, както и на Росарио Ди Ривера от Италия. На трето място е Виктор Димитров – участник от Северна Македония.
Павел Щайдл имаше майсторски клас в програмата. Концертира в повече от 30 страни в цял свят, получава различни отличия и награди. Той е със звучене на класическа романтична китара. Има старото звучене на барокова музика пред класика, може би най-доброто такова звучене в света, за нас беше удоволствие, че беше при нас. Джак Ханчер е победител от международния конкурс миналата година. Той също направи много хубав концерт.“
Фестивалната мисия на изданието е да бъде образователна и социална платформа за развитието на българския музикален талант и да подчертае мястото на китарата в историята и развитието на съвременната музика по целия свят.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg