Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българския Мандела

Илия Минев
Снимка: fakel.bg

Фашист ли е бил Илия Минев, или мъченик на тоталитарния режим? Всъщност сравнението му с тъмнокожия борец срещу апартейда не е „политически коректно“. Приликата е, че българинът е политическия затворник с най-продължителен престой зад решетките по време на комунистическия режим – общо 33 години, които са повече от излежаните 27 от Нелсън Мандела. Разликата е, че Минев e заклет и невероятно издръжлив български антикомунист и националист, а Нелсън е заклет и невероятно издръжлив марксист, не и ленинец. Минев прекарва 1860 дни в карцера и 460 дни в гладни стачки.

След политическите промени у нас Минев не само не осребрява „заслугите“ си на „активен борец срещу комунизма“, но не е допуснат до сформираната официална опозиция и остава в изолация и забвение повече от 10 години до смъртта си.

В НРБ името на Илия Минев става известно от радио „Свободна Европа“, когато през 1988 г., малко преди падането на комунистическия режим. той основава и оглавява Независимото дружество за защита правата на човека.

Роден е на 5 декември 1917 г. в Саранбей, днес Септември. Баща му е заможен земевладелец и го изпраща да учи във Френския католически колеж в Пловдив, а след това да следва в Тулуза. Там завършва инженерната специалност „Индустриална химия“.

Националистът антикомунист умира в мизерия в старчески дом в Пазарджик. Това се случва на 6 януари 2000 г., когато е на 82-годишна възраст.

Година преди смъртта му, през януари 1999 г., осем партии и движения внасят предложение да бъде награден с орден „Мадарски конник“ за заслуги към България. 

На 11 декември 2000 г. президентът Стоянов награждава посмъртно с Указ № 442 Илия Минев за „изключителните му заслуги и мъжество, проявени в последователната му борба срещу комунистическия режим” с най-високото българско държавно отличие – орден „Стара планина” първа степен, отличие по-високо от ордена „Мадарски конник”.

Политически светец ли е Илия Минев и последователен правозащитник, мъченик на комунистическата ДС или паралелно с това е идеологически грешник, дамгосан с основание за фашист, антисемит и поддръжник на Хитлер? През соца той категорично се обявява срещу „Възродителния процес“ и работи с редица турци, противници на политиките на социалистическия режим.

На тези сложни въпроси за сложния житейски път на Илия Минев търсят отговори историкът проф. Никола Алтънков, д-р Тошо Пейков, публицистката Даниела Горчева и бившият емигрант Петър Бояджиев, който живее във Франция.

Снимка: fakel.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20