Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Станкушев: В България се плащат пари, включително на голяма част от журналистите, за да няма истина

Бойко Станкушев
Снимка: Кирчо Стоичков

Антикорупционният фонд (АКФ) организира за втора поредна година конкурс „Червена линия: награди за журналистика срещу корупцията 2021“. Какво е разбирането за корупция сред обществото, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Бойко Станкушев, съосновател на АКФ.

„Положението на страната е катастрофално. Причината е, че България е може би единствената страна в ЕС, стигнала до симбиоза между шефовете на държавни институции, на държавните органи, на най-различните служби и олигархията, която в основата си беше създадена в първите години след прехода. Те са едно и също и едните обслужват другите и обратно. В последните години, когато стана съвсем ясно това, виждаме как олигархията си определя ръководителите на всички държавни институции, за да бъде обслужвана. Според индекса за корупция тази година България се е върнала до 86-о място, което съответства на мястото, което сме заемали преди 23 години. Да се върнеш 23 години назад, след като си член на ЕС и ред други организации, и имаш действаща пазарна икономика, и на хартия записана свобода на словото, това е много притеснително. Не съм оптимист колко време ще отнеме, ако въобще този процес започне – да се възстановим до някаква по-достойна позиция. Те нещата са свързани – има корелация между свободата на словото и индекса за корупция. В България се дава мило и драго, плащат се пари, държат се зависими хора, включително по-голямата част от журналистическата колегия, за да няма истина. Затова и политиците бягат от дебати, защото кой ще си признае, че е виновен за липсата на милиарди, камо ли да каже и къде са отишли.“

Безкритични журналисти

Ако някъде има Рай на поръчковата журналистика, то това е България. Няма нужда гледаме много на дълбоко, то се вижда всяка вечер в централните емисии и в публицистичните предавания на най-големите телевизии, за да се убедим, че очевидно се задават удобни въпроси и тези въпроси са съгласувани от мениджмънта на тези телевизии с участниците политици и всичко е предварително написано – и въпросите, и отговорите. Познавам почти всички колеги, които се появяват на екран и водят тези предавания, и знам колко им е терсене и неудобно, но тях ги тресе страх, защото имаме много примери от медийната ни история, как хора без никакво обяснение за публиката, изхвърчаха в небитието. Да не говорим, че след всяко наше разследване, на АКФ, ние изпращахме материали до всички големи телевизии, прилагахме и доказателствен материал, но не ни канят. Освен това, никой от колегите ни не се интересува, когато срещу нас се водят дела, както се водят три дела срещу Николай Стоянов от „Капитал“ или срещу Венелина Попова, или когато подхвърлиха дрога в колата на Димитър Пецов в Силистра. В малките населени места феодализмът е много по-мощен и там мачкането е безобразно, страшно и кърваво. Ние за това правим тази награда – за да стимулираме колегите си разследващи журналисти и те да разберат, че не са сами.“

Чуйте целия разговор с Бойко Станкушев в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08