„Шествието“ е четвъртата книга на поета и отново го отличава рязко от повечето пишещи поезия у нас днес. Яна Букова например го поставя „сред най-ярките и динамични гласове в съвременната българска поезия“, а Марин Бодаков казва, че „не е между популярните, но безспорно е един от най-сериозните автори на литературната сцена у нас“.
Ето какво четем още в текста на Букова: „Словесната изчистеност, философската дълбочина, моралната тревожност на неговите стихове, познати вече от трите му предшестващи поетични книги (Три поеми, 2004, Липсващи страници, 2010, Провинции, 2015), му отреждат мястото на автор с рядка за съвремието ни сериозност по отношение на мисията и отговорността на поета да търси и изследва истината за човека и човешкото.
Новата му стихосбирка „Шествието“ продължава и развива тази посока, извеждайки до болезнена чистота прецизността на наблюдението и безкомпромисността на мисълта. Това е една разтърсваща книга. Майсторски построена, социално остра, екзистенциално оголена. И същевременно топла, пълна със строгост и разбиране, болка и съпричастие към човешката немощ и всекидневен героизъм. Една книга за крушението и оцеляването, особено актуална и особено необходима в пределната и трудна ситуация, в която се намираме всички днес.“
Новата книга на Кирил Василев потвърждава умението му да намира неочаквани ракурси в наблюдаването на света, на човека. Детайли, често скрити от погледа, но фокусирани и преоткрити, които въвеждат читателя в един нов свят, останал незабележим. Това поетическо увеличително стъкло експонира често екзистенциалната безизходица на човека, търсенето на опори в свят, в който те липсват, изразява отчаянието по пътя към убежището на смъртта. В същото време обаче поетът е далеч от сантимента или окайването, а гледа шествието към неизбежността спокойно, което в някакъв смисъл дава кураж…
В рецензия за книгата Марин Бодаков пише: „Поетическото пространство у Кирил става мястото на синхронизация на личния упадък с упадъка на света. Това е съпротивата на Кирил спрямо свят, който иска да живее без Бог, но не може да живее с Бог. Свят, в който по пътя към смъртта в съзнанието на лирическия Аз постепенно изчезват всички различия между нещата - и може би точно тук е религиозната мая на текстовете в „Шествието”. Същевременно пред нас е задушевна книга, в която можем да разпознаем, вече рафинирано, собственото си унижение и самоунижение, собственото си отчаяние и примирение. Но и могъщо политическа книга - и напълно конкретна в този свой спектър - книга, която доблестно отказва всякакъв компромис в назоваването на човешкото състояние. И падащия екзистенциален мрак.“
Премиерата на стихосбирката „Шествието“ ще се състои на 16 ноември от 18.30 часа в Гьоте-институт София с участието на Яна Букова и Ани Илков.
Чуйте Кирил Василев
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg