„Шествието“ е четвъртата книга на поета и отново го отличава рязко от повечето пишещи поезия у нас днес. Яна Букова например го поставя „сред най-ярките и динамични гласове в съвременната българска поезия“, а Марин Бодаков казва, че „не е между популярните, но безспорно е един от най-сериозните автори на литературната сцена у нас“.
Ето какво четем още в текста на Букова: „Словесната изчистеност, философската дълбочина, моралната тревожност на неговите стихове, познати вече от трите му предшестващи поетични книги (Три поеми, 2004, Липсващи страници, 2010, Провинции, 2015), му отреждат мястото на автор с рядка за съвремието ни сериозност по отношение на мисията и отговорността на поета да търси и изследва истината за човека и човешкото.
Новата му стихосбирка „Шествието“ продължава и развива тази посока, извеждайки до болезнена чистота прецизността на наблюдението и безкомпромисността на мисълта. Това е една разтърсваща книга. Майсторски построена, социално остра, екзистенциално оголена. И същевременно топла, пълна със строгост и разбиране, болка и съпричастие към човешката немощ и всекидневен героизъм. Една книга за крушението и оцеляването, особено актуална и особено необходима в пределната и трудна ситуация, в която се намираме всички днес.“
Новата книга на Кирил Василев потвърждава умението му да намира неочаквани ракурси в наблюдаването на света, на човека. Детайли, често скрити от погледа, но фокусирани и преоткрити, които въвеждат читателя в един нов свят, останал незабележим. Това поетическо увеличително стъкло експонира често екзистенциалната безизходица на човека, търсенето на опори в свят, в който те липсват, изразява отчаянието по пътя към убежището на смъртта. В същото време обаче поетът е далеч от сантимента или окайването, а гледа шествието към неизбежността спокойно, което в някакъв смисъл дава кураж…
В рецензия за книгата Марин Бодаков пише: „Поетическото пространство у Кирил става мястото на синхронизация на личния упадък с упадъка на света. Това е съпротивата на Кирил спрямо свят, който иска да живее без Бог, но не може да живее с Бог. Свят, в който по пътя към смъртта в съзнанието на лирическия Аз постепенно изчезват всички различия между нещата - и може би точно тук е религиозната мая на текстовете в „Шествието”. Същевременно пред нас е задушевна книга, в която можем да разпознаем, вече рафинирано, собственото си унижение и самоунижение, собственото си отчаяние и примирение. Но и могъщо политическа книга - и напълно конкретна в този свой спектър - книга, която доблестно отказва всякакъв компромис в назоваването на човешкото състояние. И падащия екзистенциален мрак.“
Премиерата на стихосбирката „Шествието“ ще се състои на 16 ноември от 18.30 часа в Гьоте-институт София с участието на Яна Букова и Ани Илков.
Чуйте Кирил Василев
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като студийна група към Българското национално радио. През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg