Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква ще бъде българската позиция на срещата на министрите на туризма на ЕС

Стела Балтова
Снимка: БГНЕС

На 16 ноември в рамките на Европейския туристически форум, който се организира от Словенското председателство на Съвета на ЕС, ще се проведе неформална среща на министрите на туризма на ЕС.

На срещата ще бъде разгледан документът “Път за развитие на туризма“ и всъщност ще бъдат обсъдени начините за възстановяване на европейския туризъм след пандемията.

Всеки министър ще представи позицията на своята държава.  Каква е българската позиция за бъдещето и пътя за развитие на туризма в контекста на общата европейска политика?

Темата коментира в “Нашият ден“ Стела Балтова, служебен министър на туризма.

На първо място ние ще трябва да подкрепим този документ. Особено в светлината на декларациите от Глазгоу, защото това е документ, в който се отвежда към конкретни времеви цели.

Ще обърнем специално внимание на необходимостта от ефективно събиране и боравене със статистически данни в туризма.

Дигитализацията е в ход и България вярва, че това ще повлияе в положителен аспект и ще ни помогне да разполагаме с много важна статистическа база за взимане на правилни решения.

На второ място, като представител на страна, която се гордее със своето биоразнообразие, ще обърна специално внимание на заложените цели за опазването на околната среда.

България приветства насоките и поставените времеви хоризонти за намаляване на количеството пластмаса в Европа. Факт е, че целите ни са амбициозни, но климатичните промени се случват пред очите на всеки един от нас и следва да бъдем отговорни към опазването на нашата природа.

Както споделих и в контекста на декларацията от Глазгоу – до 2030 г. емисиите въглероден диоксид да бъдат намалени с 45% спрямо 2010 г. Ще намерим възможност това да залегне в нашите политики, включително и в рамките на мандата, който имаме в момента.

Със задоволство отчитам, че вече имаме и насоки за повишаване на енергийната ефективност с конкретни цели за намаляване на вредните емисии.

Всички тези политики безусловно имат потенциал и ще се окажат много важен фактор за повишаване устойчивостта на туризма, което продължава да е и наша приоритетна цел.

Чуйте Стела Балтова в звуковия файл.

Навплио, Пелопонес, 14 май 2021 г.
Навплио, Пелопонес, 14 май 2021 г.

Темата коментира в “нашият ден“ Даниела Стоева, член на Асоциацията на българските туроператорски и туристически агенции и на УС на Европейската асоциация на туроператорите.

“След две години на несигурност не можем да бъдем съвсем наясно как ще изглежда бъдещето на пътуванията, но вече можем да видим повече светлина на хоризонта. Това показват и тенденциите по отношение на търсенето на пътувания, а също и изминалия летен туристически сезон.

Много европейски дестинации постигнаха много по-силен от очаквания летен сезон. До известна степен за това повлия и въвеждането на зеления цифров сертификат, като вид гаранция за безопасно пътуване.

За да има пътувания, трябва да има свобода на движението. От моя гледна точка и от гледна точка на бизнеса въпросът би бил разрешим. Европа е един континент, независимо, че е разделен на различни държави. Поне на ниво ЕС вече може да се търсят едни постоянни правила по отношение на пандемията, валидни за всички страни.

Чуйте Даниела Стоева в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07