Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Философия в училище - защо е важно да сме в час

Д-р Петя Тодорова: Философията развива критическото мислене на подрастващите

„Смъртта на Сократ“, картина на Жак-Луи Давид от 1787 г.
Снимка: Wikimedia

Каква е необходимостта от преподаване на философия в училище? Разбираем ли е начинът, по който са написани учебниците и доколко дават знания и ориентация на подрастващите?

Часовете по философия в училище достатъчни и в синхрон ли са с предмета по Гражданско образование във втори гимназиален етап?

Темите коментира в “Нашият ден“ д-р Петя Тодорова, учител по философия в 18 средно училище „Уилям Гладстон“ в София.

“Необходимостта от преподаване на философия в средно училище е голяма и сериозна. Много са нещата, с които този предмет би подпомогнал.
Д-р Петя Тодорова
Едно от най-важните е развиване на критическото мислене в подрастващите. Също и адекватно разбиране на заобикалящата ги действителност – социална, културна, политическа, естетическа дори. Във всички аспекти на нашия общ живот.
Другото много важно нещо е, че часовете по философия подпомагат часовете по български език и литература – подпомагаме сме взаимно. Колегите по литература помагат на нас в развиването на езиковата култура и възможността за изразяване, писане на философски и литературни есета.

От чисто формална гледна точка предметът по философия, освен базовите знания, умения и компетентности, които дава и развива в учениците, е много важен и за предстоящите матури в първи и втори гимназиален етап по новата учебна програма.

Новата програма по Философия и Гражданско образование

Може би в края на тази година ще можем да направим равносметка за това какъв е ефектът от новата програма. Сега завършва първият випуск, който е по нея. Часовете са малко, крайно недостатъчни, защото от нас се очаква да развиваме умения, компетентности, да усвояваме нови знания, да даваме възможност на учениците да заявяват позицията си. Да се научат да водят дебат. Да пишат философско есе. Много са нещата, заложени в програмата, а часовете крайно недостатъчно. В осми и девети клас имаме по един час седмично, което за мен е несериозно.

Чуйте повече за връзката между предметите Философия и Гражданско образование от д-р Петя Тодорова в звуковия файл.


Снимки: Личен архив, Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05